Pokaz mocy w drugiej serii. Kubacki mistrzem Polski

Akt. 21/10/2023, 22:50 GMT+2

Dawid Kubacki w bardzo mocnym stylu wchodzi w rozpoczynający się powoli sezon ze skokami narciarskimi. 33-latek wygrał w sobotę indywidualny konkurs mistrzostw Polski na skoczni w Szczyrku. Dzięki znakomitej próbie w drugiej serii wyprzedził na podium Piotra Żyłę i Kamila Stocha.

Kubacki po sobotnim konkursie LGP w Klingenthal

45. w historii edycja Pucharu Świata ruszy 25 listopada w Ruce. Sobotnie zawody, choć jeszcze formalnie na igielicie, były więc początkiem końcowego etapu przygotowań do sezonu zimowego. Przy okazji były dla zawodników szansą na udowodnienie swojej mocnej pozycji w polskich skokach.

Sprawdzeni liderzy w czołówce

Pozycji pierwszej sprzed roku bronił Kubacki, który tytuł mistrzowski w 2022 zdobywał na Średniej Krokwi w Zakopanem. Jeden z liderów kadry potwierdził w Beskidzie Śląskim, że na rewolucję pokoleniową w kadrze na razie się nie zanosi.
Kubacki po skoku na odległość 102,5 m zajmował na półmetku drugie miejsce, przegrywając jedynie z prowadzącym Żyłą (103 m). Podium uzupełniał Kacper Juroszek - równe sto metrów (o 0,1 pkt lepszy od Stocha).

Jasny sygnał

Druga, finałowa seria była dominacją największych i najbardziej doświadczonych gwiazd polskich skoków. Walkę o medale zaczął Stoch - 100,5 m, który o pół metra wygrał z Juroszkiem i wskoczył na podium.
Nic to jednak przy tym, co po chwili osiągnął Kubacki. 106,5 m było bardzo jasnym sygnałem, że obrony mistrzostwa nie ma zamiaru odpuścić. 36-letni Żyła napięcia nie wytrzymał - wylądował na tej samej odległości co chwilę wcześniej Stoch i zawody zakończył na drugiej pozycji.
Indywidualnym, letnim mistrzem Polski został Kubacki. Zawodnik z Nowego Targu pokazał, że tej zimy może być bardzo mocną postacią Pucharu Świata. I to nie tylko na tle kolegów z kadry.

Słowaczki najlepsze wśród pań

Tego dnia w Szczyrku rozegrano także mistrzostwa kraju pań. Zwyciężyła... Słowaczka Tamara Mesikova przed rodaczką Kirą Kapustikovą.
Najlepszą z Polek była trzecia Anna Twardosz z KS AZS AWF Katowice, która to formalnie zdobyła złoto. Wicemistrzostwo Polski trafiło do Nicole Konderli (czwarta w konkursie), a brązową medalistką została Natalia Słowik (piąta w konkursie).