Turniej Czterech Skoczni Oberstdorf 2019: kwalifikacje - wyniki i relacja - Skoki narciarskie

28/12/2019, 17:14 GMT+1

68. Turniej Czterech Skoczni oficjalnie rozpoczęty. W sobotę odbyły się kwalifikacje do pierwszego konkursu w Oberstdorfie. Awans wywalczyli wszyscy Polacy. Najlepiej spisał się Piotr Żyła, który zajął 9. miejsce.

W kadrze na turniej znalazło się sześciu zawodników: Kamil Stoch, Piotr Żyła, Dawid Kubacki, Jakub Wolny, Maciej Kot oraz Stefan Hula. Trener Michal Doleżal musiał zrezygnować z Klemensa Murańki.
Przed rozpoczęciem rywalizacji polscy kibice mogli wiązać duże nadzieje przede wszystkim ze Stochem. Podczas ostatniego weekendu w Engelbergu Polak wygrał pierwszy konkurs indywidualny w sezonie, a w drugim uplasował się na 9. miejscu i miał powody do zadowolenia.
Oprócz mistrza z Zębu, wśród faworytów wymieniano przede wszystkim triumfatora poprzedniej edycji i zarazem obecnego lidera klasyfikacji generalnej Ryoyu Kobayashiego. Duże szanse dawano również Austriakowi Stefanowi Kraftowi oraz będącemu w bardzo dobrej formie Niemcowi Karlowi Geigerowi.

Wiatr przeszkadzał

Wiatr nie ułatwiał zadania zawodnikom. Po dwudziestu skokach zawody zostały przerwane na kilka minut - wiało za mocno. W efekcie organizatorzy regularnie obniżali belkę startową - pierwsi skoczkowie zaczynali z 14., po czym skakali z 12. i 10. Nie miało to jednak dużego wpływu na różnice w odległościach.
Po blisko godzinie na skoczni w Oberstdorfie zaprezentował się pierwszy z Polaków - Jakub Wolny. Mógł być z siebie zadowolony, albowiem oddał najdalszy skok spośród 37 zawodników - 135 metrów. Oznaczało to, że jest pewny awansu. Po chwili z kwalifikacji do niedzielnego konkursu mogli się również cieszyć Hula (124 metry) i Kot (127,5 m).
Problemów z awansem nie miał także Żyła - skoczył 131 metrów i było jasne, że znajdzie się wśród zawodników z górnej połówki - po 52. skokach zajmował 5. miejsce. Prowadził Junshiro Kobayashi (136,5 m).

Kubacki i Stoch bez rewelacji

Nie do końca zadowolony może być z siebie Kubacki. Zawodnik z Nowego Targu, który w poprzedniej edycji TCS uplasował się na 4. miejscu, skoczył na odległość 127 m. Oczywiście, zakwalifikował się, ale skok był daleki od idealnego.
Jednak jeszcze słabiej spisał się Stoch - uzyskał 126 metrów i dostał przeciętne noty za styl. Ostatecznie przełożyło się to na 22. miejsce.
Kwalifikacje wygrał Kraft, który jako jedyny przekroczył granicę 150 punktów. Drugi był Junshiro Kobayashi, trzeci Niemiec Stephan Leyhe, a czwarty obrońca tytułu Royou Kobayashi (133,5 m).

Hula kontra Wolny

W kwalifikacjach z Polaków najwyżej uplasował się Żyła, który zajął 9. miejsce. W niedzielę jego rywalem będzie Norweg Anders Haare. Kubacki był 13. i przyjdzie mu rywalizować z Austriakiem Michaelem Hayboeckiem. Stoch zmierzy się z Kanadyjczykiem Mackenzie Boydem-Clowesem (w sobotę 127,5 m). Natomiast Kot spotka się w parze z Czecechem Viktorem Polaskiem.
Dojdzie również do bezpośredniej rywalizacji Biało-Czerwonych. Wolny (21. miejsce) dostał za rywala Hulę (30. miejsce).