Skoki narciarskie Sapporo 2023: wyniki i relacja - Niedzielny konkurs indywidualny

22/01/2023, 03:15 GMT+1

Ryoyu Kobayashi wygrał niedzielny konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich w Sapporo. To drugie zwycięstwo Japończyka podczas weekendu na skoczni Okurayama. Najwyżej z Polaków - ósmy - był Piotr Żyła.

Najlepsi skoczkowie narciarscy na świecie nie mieli chwili wytchnienia w Sapporo, gdzie zaplanowano trzy konkursy w trzy dni. Ten ostatni, odbywający się w niedzielę w nocy polskiego czasu, został poprzedzony kwalifikacjami. Polacy nie zawiedli, awansowali w komplecie.

Przerwy w konkursie

W pierwszej serii zawodnikom przeszkadzał wiatr, który rozdawał karty. Rywalizacja była przerywana, sędziowie musieli kilka razy obniżać belkę startową.
Sam Timi Zajc aż trzy razy z niej schodził. W końcu Słoweniec dostał zielone światło i pofrunął okazałe 142 m. Na półmetku był trzeci - ex aequo z Norwegiem Johannem Andre Forfangiem (143,5 m, najdalej w pierwszej serii).
Prowadził Halvor Egner Granerud, który osiągnął 140 m, a drugi był Kobayashi (141 m), tracący 6,2 pkt do Norwega.
Najwyższe miejsce wśród Biało-Czerwonych - szóste - zajmował Dawid Kubacki. Lider klasyfikacji generalnej PŚ skoczył 137,5 m i do Graneruda tracił 12,2 pkt.
Na 13. pozycji plasował się Żyła - 130 m. 25. był Paweł Wąsek - 130 m, 26. Aleksander Zniszczoł - 129, a 28. Kamil Stoch - 122,5 m.
Po pierwszym skoku przepadli między innymi Michael Hayboeck (120 m), Marius Lindvik (120 m), Karl Geiger (119 m), Robert Johansson (119,5 m) i Daniel-Andre Tande (114,5 m).

Kobayashi znów najlepszy

Warunki na skoczni Okurayama, choć wciąż loteryjne, pozwoliły na rozegranie serii finałowej.
Triumfował - podobnie jak w piątek - Kobayashi, który poleciał aż 143 m. Japończyk wyprzedził Graneruda, który w swoim drugim występie uzyskał 136,5 m.
Trzecie miejsce zajął Markus Eisenbichler. Niemiec awansował z siódmej pozycji, bo osiągnął aż 139,5 m.
Swojej pozycji nie zdołał utrzymać Kubacki, który po skoku na odległość 125 m zajął ostatecznie 11. miejsce. Na ósme awansował zaś Żyła (136 m).
Na 17. miejscu sklasyfikowany został Zniszczoł, 24. był Stoch, a 26. Wąsek.
W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Kubacki, który po raz pierwszy w tym sezonie uplasował się poza czołową szóstką, zachował pozycję lidera, ale jego przewaga nad drugim Granerudem stopniała do 48 punktów.
Kolejne konkursy PŚ odbędą się na mamuciej skoczni w Bad Mitterndorf (28-29 stycznia).
Autor: kz / Źródło: eurosport.pl