Skoki narciarskie Lahti 2020: o której godzinie początek kwalifikacji do niedzielnego konkursu?

01/03/2020, 10:21 GMT+1

Wyjątkowe okoliczności niedzielnych zawodów w Lahti. Skoczkowie będą walczyć o zwycięstwo w 1000. konkursie indywidualnym w historii Pucharu Świata. Wcześniej kwalifikacje. Transmisja w Eurosporcie 1 i Eurosport Playerze, relacja na żywo w Eurosport.pl.

Pierwszy w historii konkurs Pucharu Świata w skokach narciarskich został przeprowadzony 27 grudnia 1979 na skoczni Italia K90 we włoskim Cortina d'Ampezzo. Całe podium zajęli wtedy Austriacy - zwyciężył Toni Innauer, drugi był Hubert Neuper, a trzeci Alfred Groyer.
Hegemonia Austriaków została przełamana już w drugim konkursie, który odbył się 30 grudnia 1979 w Oberstdorfie (pierwszy konkurs Turnieju Czterech Skoczni). Zwyciężył Niemiec z NRD Jochen Danneberg.
Natomiast pierwszym Polakiem, który stanął na podium konkursu Pucharu Świata, jest Piotr Fijas. 6 stycznia 1980 roku w Bischofshofen zajął trzecie miejsce. Triumfował inny Niemiec z NRD, Martin Weber.

Siedmiu Polaków w kwalifikacjach

Piątkowy, 999. konkurs Pucharu Świata, także w Lahti wygrał lider cyklu Austriak Stefan Kraft. Miał dwie równe próby, obie po 129,5 m. Na drugiej pozycji uplasował się Niemiec Karl Geiger, a na trzeciej Norweg Daniel-Andre Tande. Kamil Stoch był piąty, a Dawid Kubacki szósty.
Tylko ta dwójka z ekipy biało-czerwonych awansowała do serii finałowej.
W sobotę w Lahti rozegrany został konkurs drużynowy, o którym Polacy będą chcieli jak najszybciej zapomnieć.
- Każdy z nas na pewno chciał więcej, chciał lepiej. Z drugiej strony daliśmy z siebie wszystko - wtórował koledze Kamil Stoch, płynnie przechodząc do drugiego w trzy dni konkursu indywidualnego.
W niedzielę będą mieli kolejną szansę na poprawienie lokat w klasyfikacji pucharowej.
Niedzielny konkurs, zaplanowany na 15:30 poprzedzą kwalifikacje (godz. 14:00), w których wystąpi siedmiu Polaków.

Kraft idzie jak po swoje

Kraft po zwycięstwie w piątek umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej PŚ. Austriak ostatnio jest w wyśmienitej formie. Na podium stał w ośmiu z dziewięciu minionych konkursów, a cztery z nich wygrał. Nad drugim Geigerem ma 138 punktów przewagi.
Do zakończenia cyklu 2019/20 pozostało już tylko pięć indywidualnych startów, co oznacza, że praktycznie tylko ci dwaj skoczkowie liczą się w walce o Kryształową Kulę. Trzeci Kubacki traci bowiem do lidera aż 426 pkt.
W niedzielę o 15:30 konkurs indywidualny, który zostanie poprzedzony kwalifikacjami (14:00). Transmisja w Eurosporcie 1 i Eurosport Playerze, relacja na żywo w Eurosport.pl
Autor: łup / Źródło: eurosport.pl, PAP