Skoki narciarskie. Funaki: Kobayashi mocniejszy mentalnie ode mnie

07/01/2019, 14:41 GMT+1

Kazuyoshi Funaki, który w sezonie 1997/98 mógł zostać pierwszym zawodnikiem z kompletem wygranych w Turnieju Czterech Skoczni, docenił wyczyn swojego rodaka Ryoyu Kobayashiego, zwycięzcy wszystkich konkursów ostatniej edycji. - To nie chodzi o szczęście - przyznał Japończyk.

Funaki zwyciężył w Oberstdorfie, Garmisch-Partenkirchen i Innsbrucku, ale w Bischofshofen był ósmy. Triumfował w całym cyklu, ale do pełni szczęścia zabrakło mu czterech wygranych. W ostatnich zawodach najlepszy był Niemiec Sven Hannawald, który cztery lata później sięgnął po komplet zwycięstw. Po wielu sezonach przerwy jego wyczyn powtórzyli Kamil Stoch i Kobayashi.

- To nie chodzi o szczęście. Ryoyu Kobayashi jest mocniejszy mentalnie ode mnie - ocenił Funaki postawę triumfatora 67. edycji TCS, cytowany przez agencję Kyodo.

Były skoczek miał wtedy 22 lata, tyle samo co dziś Kobayashi. Wkrótce po wspaniałym występie w Turnieju Czterech Skoczni Funaki błysnął w igrzyskach w Nagano, gdzie wywalczył trzy medale, w tym dwa złote (indywidualnie na dużym obiekcie i drużynowo).

Kasaya postawił na igrzyska

Dużo wcześniej, w sezonie 1971/72, trzy pierwsze konkursy TCS wygrał inny Japończyk Yukio Kasaya. Z ostatnich zawodów zrezygnował. Wrócił do ojczyzny na krajowe zawody przed zmaganiami olimpijskimi w Sapporo. Kilka tygodni później sięgnął po złoty medal igrzysk na skoczni K-70. Na większym obiekcie triumfował Wojciech Fortuna.

75-letni dziś Kasaya oglądał w niedzielę triumf Kobayashiego w Bischofshofen.
- Przypomniała mi się sytuacja z Funakim sprzed lat. Zastanawiałem się, jak pójdzie naszemu zawodnikowi, bowiem warunki pogodowe były trudne - przyznał.

Już osiem wygranych Ryoyu

W ostatnich zawodach Japończyk wyprzedził na podium Dawida Kubackiego i Austriaka Stefana Krafta. Na podium całego cyklu, obok Kobayashiego, stanęli Niemcy Markus Eisenbichler i Stephan Leyhe. Kubacki był czwarty, a Stoch, zwycięzca dwóch poprzednich edycji, zajął szóstą lokatę.

W tym sezonie Kobayashi wygrał osiem z 11 konkursów Pucharu Świata, w 10. stanął na podium i jest zdecydowanym liderem także tej klasyfikacji. Ma 956 punktów i Piotra Żyłę wyprzedza o 427, a Stocha o 452.
Autor: TG\kwoj / Źródło: PAP