Puchar Świata Lahti 2023. Wyniki i relacja z piątkowego konkursu kobiet - Skoki narciarskie

24/03/2023, 18:23 GMT+1

Yuki Ito wygrała ostatni konkurs sezonu Pucharu Świata w skokach narciarskich kobiet w fińskim Lahti. Japonka wyprzedziła Norweżkę Annę Odine Stroem oraz Niemkę Katharinę Althaus. Czwarte miejsce zajęła Austriaczka Eva Pinkelnig, która już wcześniej zapewniła sobie Kryształową Kulę.

Ito w pierwszej serii skoczyła 117 metrów i zajmowała odległe, siódme miejsce. W drugim skoku osiągnęła jednak 123 metry, dzięki czemu uzyskała notę 238,8 pkt i przesunęła się aż o sześć lokat, finalnie zajmując pierwszą pozycję.
Druga Stroem skoczyła odpowiednio 117,5 i 123,5 metra, co dało jej 237,6 pkt. Jej druga próba była zresztą kobiecym rekordem dużego obiektu w Lahti. Trzecia Althaus, która na półmetku prowadziła, uzyskała 123 oraz 116 metrów i przegrała z Japonką o 1,9 pkt.

Austriaczki najlepsze indywidualnie i drużynowo

Tuż za podium znalazła się Pinkelnig, która pierwszy raz w karierze zdobyła Kryształową Kulę. W całym sezonie 34-latka zgromadziła 1662 punktów. Drugie miejsce zajęła Althaus (1497), a trzecie Słowenka Ema Klinec (1281). Czwarta Stroem straciła do podium zaledwie trzy oczka (1278).
Jedyną Polką, która punktowała w sezonie 2022/2023 była Nicole Konderla. Z dorobkiem sześciu oczek 21-latka uplasowała się na 51. pozycji.
W klasyfikacji generalnej Pucharu Narodów wygrały Austriaczki (4154) przed Niemkami (3904) i Norweżkami (3720). Reprezentacja Polski zdobyła 56 punktów, co dało jej 14. lokatę. Na większość dorobku Biało-Czerwonych składają się osiągnięcia w zawodach drużyn mieszanych, w których uczestniczyli również mężczyźni.
Panowie będą rywalizować na skoczni Salpausselkaa już w weekend. W sobotę odbędzie się konkurs drużynowy, a w niedzielę - indywidualny.