Mistrzostwa świata w narciarstwie klasycznym Oberstdorf 2021 - wyniki i relacja - konkurs skoków narciarskich kobiet

25/02/2021, 17:51 GMT+1

Słowenka Ema Klinec zdobyła złoty medal w konkursie skoków narciarskich na obiekcie normalnym podczas mistrzostw świata w niemieckim Oberstdorfie. Polki Anna Twardosz i Kinga Rajda nie awansowały do serii finałowej.

W środę Twardosz i Rajda w przyzwoitym stylu wywalczyły awans do czwartkowego konkursu. Pierwsza uzyskała odległość 87,5 metra, a druga 74,5 m.
- Cieszę się, że udało mi się zakwalifikować. Czuję, że jestem mocna. Mam nadzieję na podtrzymanie tej dyspozycji i dobry wynik w czwartek - powiedziała na antenie Eurosportu Twardosz. Niestety, rzeczywistość okazała się bolesna.

Słabe skoki Polek

W pierwszej serii konkursu w Oberstdorfie 19-letnia Twardosz miała bardzo poważne problemy w locie. Prawdopodobnie dostała jakiś mocny podmuch wiatru z boku. W konsekwencji mocno nią zachwiało, a podczas lądowania musiała bronić się przed upadkiem. Skoczyła tylko 83 metry, miała kiepskie noty za styl i nic dziwnego nie zdołała zakwalifikować się do serii finałowej. Ostatecznie zajęła 33. miejsce.
O takim sukcesie nawet nie mogła marzyć Rajda, która zaliczyła fatalne 69,5 metra. Po skoku tylko machnęła ręką z rezygnacją. Polka zajęła przedostatnią lokatę w stawce. Wcześniej równie źle zaprezentowała się w serii próbnej, gdzie łącznie uzyskała zero punktów za próbę o długości 64 metry.

Rekord skoczni i emocje

Biało-Czerwone zawiodły, ale konkurs stał na bardzo wysokim poziomie. Pierwszą serię wygrała Austriaczka Marita Kramer, która poszybowała aż 109 metrów (z 24. belki), czym o dwa metry pobiła rekord skoczni Sary Takanashi z 2016 roku. Aktualna mistrzyni świata juniorów z Oberwiesenthal była bardzo blisko podpórki, dostała niskie noty za styl, ale wygrała odległością.
Drugie miejsce po pierwszej próbie zajmowała Słowenka Ema Klinec (105 m), trzecia była faworyzowana Takanashi, a czwarta mistrzyni świata z 2019 roku Norweżka Maren Lundby. Różnice punktowe nie były duże. Kibice przed telewizorami mogli liczyć na emocje w serii finałowej.

Łzy mistrzyni

Faktycznie, wspomniane zawodniczki stoczyły pasjonująca walkę o podium. Wygrała ją Klinec, która w decydującej próbie uzyskała 100,5 metra. To był najdalszy skok drugiej serii. Jej końcowa nota to 279,5 pkt. Po końcowym triumfie Słowenka popłakała się ze szczęścia.
Co ciekawe, Klinec nigdy w przeszłości nie wygrała zawodów z cyklu Pucharu Świata. Inauguracja sezonu ominęła ją z powodu zakażenia koronawirusem, a w przeszłości zrywała więzadła krzyżowe w obu kolanach.
Drugie miejsce wywalczyła Lundby (99,5 m), która przegrała o 3,3 pkt. Trzecia lokata przypadła Takanashi (100 metrów). Tym samym triumfatorka 60 konkursów Pucharu Świata ponownie nie stanęła na najwyższym stopniu podium w konkursie indywidualnym igrzysk czy MŚ.
Japonka i tak może się cieszyć z brązu. Kramer z obniżonej belki skoczyła w kiepskim stylu 98 metrów i medal przeszedł jej koło nosa. Ostatecznie była czwarta.

W przyszłym tygodniu zawodniczki będą rywalizować na obiekcie HS 137. Czekają je także zmagania zespołowe i drużyn mieszanych.
Transmisje z mistrzostw świata w Oberstdorfie na antenach Eurosportu i w Eurosport Playerze