LGP w skokach narciarskich 2022. Dawid Kubacki wygrał kwalifikacje w Hinzenbach | Letnie Grand Prix

24/09/2022, 19:18 GMT+2

Dawid Kubacki w sobotę wygrał kwalifikacje do konkursu Letniego Grand Prix na skoczni w Hinzenbach (HS90). Zwycięstwo dał mu skok na odległość 92 metrów. Oprócz niego awans wywalczyli również pozostali reprezentanci Polski. W niedzielnych zawodach wystartuje siedmiu Biało-Czerwonych.

Dawid Kubacki

Kwalifikacje w czołowej dziesiątce poza Kubackim ukończyli też: Paweł Wąsek (6. miejsce), Kacper Juroszek (8.), Kamil Stoch (9.) oraz Piotr Żyła (10.). Z kolei Stefan Hula uzyskał 15. notę, a Jakub Wolny zdobył przepustkę do konkursu, zajmując 24. pozycję.
W sobotnich kwalifikacjach do przedostatnich zawodów indywidualnych Letniego Grand Prix w tym sezonie wystąpiło 54 skoczków. Oznaczało to, że tylko czterech zawodników odpadnie z rywalizacji.

Kubacki poza zasięgiem

Większość uczestników skakała w zbliżonych warunkach, przy wietrze wiejącym lekko w plecy. W efekcie różnice w notach uzyskiwanych przez najlepszych nie były duże, z wyjątkiem Kubackiego.
Tego dnia nasz reprezentant był wyraźnie poza zasięgiem reszty stawki. Za swój 92-metrowy skok otrzymał notę 137,2. Na drugim miejscu uplasował się Austriak Daniel Tschofenig (89 m), który stracił do Polaka aż 8 punktów. Trzecią lokatę zajął Słoweniec Anże Laniszek z notą 128,2. Oprócz Kubackiego 90 metrów udało się przekroczyć tylko Niemcowi Andreasowi Wellingerowi (91 m), lecz wynik ten uzyskał z wyższej belki startowej niż Polak i zajął czwarte miejsce.
Pozostali Biało-Czerwoni spisali się solidnie. Wąsek skoczył 87,5 metra, Juroszek 89 m (z dłuższego rozbiegu), Stoch 86 m, Żyła 87 m, Hula 86,5 m, a Wolny 84 m.
W czwórce zawodników, którym nie udało się wywalczyć awansu, sensacyjnie znalazł się Japończyk Ryoyu Kobayashi. Zwycięzca ostatniej edycji Pucharu Świata został zdyskwalifikowany za nieregulaminowy kombinezon.
W klasyfikacji generalnej LGP prowadzą Stoch i Kubacki, którzy w dwóch konkursach ze swoim udziałem zdobyli po 180 pkt. Trzeci jest Austriak Manuel Fettner - 150 pkt, a czwarte miejsce zajmuje Wąsek - 142 pkt.
Autor: jac / Źródło: eurosport.pl