Polska pokonała Ukrainę 4:0 w meczu towarzyskim przed startem Ligi Narodów

16/05/2024, 20:09 GMT+2

Polscy siatkarze pokonali w czwartek reprezentację Ukrainy 4:0 w meczu towarzyskim, który został rozegrany w Sosnowcu. Biało-Czerwoni poprawili sobie nastroje po środowej porażce z Niemcami w Katowicach. Było to ostatnie spotkanie drużyny prowadzonej przez Nikolę Grbicia przed nadchodzącą Ligą Narodów. Nasza kadra rozpocznie tę rywalizację 22 maja turniejem w Antalyi.

Polscy siatkarze w kwalifikacjach do igrzysk olimpijskich w Paryżu

Reprezentanci Polski dopiero budują formę na wielkie wyzwania, które czekają ich w tym sezonie. Głównym celem będzie oczywiście walka o medal na igrzyskach olimpijskich w Paryżu.
Najważniejszym punktem przygotowań będzie wspomniana Liga Narodów. Polaków najpierw czeka turniej w Antalyi, gdzie w dniach 22-26 maja zmierzą się ze Stanami Zjednoczonymi, Kanadą, Holandią i Słowenią. Drugi turniej rozegrają w Fukuoce (4-8 czerwca), a trzeci w Lublanie (19-23 czerwca).

Zdali egzamin

Trener Grbić w meczu z Ukrainą sprawdził formę zawodników, którzy zostali powołani na zawody w Antalyi. Kibice zobaczyli w akcji m.in. Aleksandra Śliwkę. Jego Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle przedwcześnie zakończyła zmagania w ekstraklasie, bowiem nie awansowała do fazy play-off. Przyjmujący stracił większą część rozgrywek z powodu kontuzji palca, więc chciał szybko rozpocząć pracę z reprezentacją, by odpowiednio przygotować się do paryskich igrzysk.
Śliwka odegrał kluczową rolę już w pierwszym secie, zdobywając w nim aż 7 punktów. Ukraińcy w początkowej fazie wprawdzie potrafili wypracować sobie nawet trzypunktową przewagę (7:4), ale brakowało im odpowiedniej jakości, by dłużej utrzymać prowadzenie. Ostatecznie przegrali tę odsłonę do 21, nie radząc sobie z polskim blokiem.
Takim samym wynikiem zakończył się również drugi set czwartkowego meczu. W tej części spotkania nie do zatrzymania był szczególnie Karol Butryn, który imponował skutecznością. Z kolei w trzeciej partii poziom gry nieco się obniżył, co podniosło jednak poziom emocji. Wydawało się, że Ukraińcy mogą otworzyć swoje konto, ale nie wykorzystali piłki setowej przy prowadzeniu 24:23. Polacy zachowali zimną krew i trzy kolejne punkty padły już ich łupem.
Mimo wygranej 3:0 rozegrano dodatkowego seta zgodnie z przedmeczowymi ustaleniami trenerów. W tej partii przewaga Biało-Czerwonych nie podlegała już żadnej dyskusji. Polacy wygrali ją do 15.
W przyszłym tygodniu kadrowicze powalczą już o punkty w Lidze Narodów. 22 maja zmierzą się ze Stanami Zjednoczonymi.