Fenomenalna Stysiak i wygrana Polek na zakończenie fazy grupowej

Piotr Onami

Akt. 24/08/2023, 22:47 GMT+2

Cenne zwycięstwo na koniec zmagań w fazie grupowej odniosły reprezentantki Polski. Zawodniczki Stefano Lavariniego pokonały Ukrainki 3:1 (25:17, 22:25, 25:17, 25:17) i przypieczętowały awans do 1/8 finału mistrzostw Europy. Polki zajęły w grupie A drugie miejsce, w 1/8 finału zagrają w niedzielę z Niemkami.

Polki zmierzyły się z Ukrainkami w ostatnim meczu fazy grupowe

We wcześniejszych spotkaniach grupowych Polki odniosły trzy zwycięstwa i doznały jednej porażki – z mistrzyniami świata, Serbkami.
Przed starciem z Ukrainą zawodniczki Lavariniego awansu były już pewne. Jedyne znaki zapytania dotyczyły miejsca, które ostatecznie zajmą w grupie oraz tego, z kim zmierzą się w 1/8 finału.

Najpierw pewna wygrana, później nieudana pogoń

W pierwszym secie Polki przeważały od początku, ale dopiero od jego połowy uzyskały wyraźną przewagę, której nie oddały do samego końca. W pewnym momencie prowadziły już 15:11 i było jasne, że tylko seryjnie popełniane błędy mogą odebrać im wygraną. Na początku najważniejsze role odegrały Magdalena Stysiak i Olivia Różański, ale już końcówka partii była popisem Martyny Łukasik, która zdobyła trzy ważne punkty. Efekt? 25:17.
Drugi set rozpoczął się dla Biało-Czerwonych gorzej. Brakowało przede wszystkim koncentracji, co rywalki szybko wykorzystały i wyszły na prowadzenie 7:3. Polki jednak systematycznie odrabiały straty.
Doszło do jednej kontrowersji, albowiem trener Ukrainek zatrzymał piłkę nogą tuż za linią boczną, zanim dotknęła ona podłoża. Polki protestowały, ale sędzia uznał, że i tak byłby aut i przyznał punkt rywalkom. Po tej sytuacji nasze siatkarki już się nie podniosły, choć świetnie dysponowana Stysiak robiła co w jej mocy, by przynajmniej doprowadzić do remisu. Ukrainki zwyciężyły 25:22.

Wróciły skuteczność i koncentracja

W trzeciej partii Polki wróciły na właściwe tory. Od stanu 10:6 miały wyraźną przewagę. Niesamowita tego dnia Stysiak była nie do zatrzymania, dzielnie wspierała ją Różański. Skończyło się wynikiem 25:17, a dwie ostatnie akcje należały do Agnieszki Korneluk.
Czwarty set był zdecydowanie bardziej wyrównany, a wszystko ponownie przez problemy z koncentracją u Polek. Prowadziły 10:6, ale pozwoliły doprowadzić rywalkom do wyrównania. Na szczęście Lavarini miał w zespole Stysiak, która potężnym asem serwisowym na 17:14 zdobyła swój 36 punkt! Ostatecznie zatrzymała się na 38, a Polki wygrały 25:17 i przypieczętowały awans do kolejnej fazy turnieju zajmując drugie miejsce.
Zespoły, które awansowały z grupy A, spotkania 1/8 finału rozegrają w niedzielę oraz poniedziałek. Mecze odbędą się w Brukseli. Polki zagrają z Niemkami w poniedziałek. Mecz o godzinie 20.00.
Polska – Ukraina 3:1 (25:17, 22:25, 25:17, 25:17)