Liga Mistrzów 2023/2024. Straty odrobione w znakomitym stylu. Jastrzębski Węgiel w półfinale Ligi Mistrzów

Akt. 28/02/2024, 20:49 GMT+1

Zawodnicy Jastrzębskiego Węgla awansowali do najlepszej czwórki siatkarskiej Ligi Mistrzów. W rewanżowym meczu 1/4 finału mistrzowie Polski pokonali Gas Sales Daiko Piacenzę 3:0 (25:22, 26:24, 25:21). W pierwszym spotkaniu ekipa z Włoch wygrała 3:2.

Jastrzębski Węgiel w półfinale Ligi Mistrzów 2023/2024

Już pierwsze spotkanie obu drużyn pokazało, że rywalizacja o wejście do najlepszej czwórki będzie niezwykle wyrównana. We Włoszech - po twardym, pięciosetowym boju - lepsi okazali się gospodarze, którzy triumfowali 3:2 (19:25, 30:28, 25:16, 22:25, 15:11).

Udany początek Jastrzębskiego

W rewanżu, aby awansować, mistrzowie Polski musieli bezwzględnie wygrać. Przy czym ich zwycięstwo 3:2 oznaczałoby konieczność rozegrania tzw. złotego seta.
Jastrzębianie rozpoczęli środowy mecz bardzo dobrze. Byli skuteczni w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła i szybko zbudowali przewagę, głównie po skutecznych atakach Francuza Jeana Patry'ego (10:7).
Zawodnicy z Piacenzy wprawdzie błyskawicznie doprowadzili do wyrównania (13:13), ale druga faza seta należała już do gospodarzy.
Kapitalnie w tym fragmencie spotkania spisywali się Tomasz Fornal oraz Rafał Szymura, a dzięki świetnej postawie obu przyjmujących w końcówce gracze ze Śląska triumfowali 25:22.

Gospodarze górą w kluczowym momencie

Na początku drugiej partii rezultat długo oscylował wokół remisu. Od stanu 5:4 goście zdobyli jednak cztery punkty z rzędu, a o pierwszy czas tego dnia musiał poprosić Marcelo Mendez (5:8).
Kilkupunktowa różnica utrzymywała się do połowy tej odsłony, bo po cudownym bloku Fornala na Yoandym Lealu na tablicy wyników był już remis (16:16).
W decydującej części partii minimalną przewagę miała Piacenza. Włosi prowadzili 23:21, a przy stanie 24:23 mieli setbola.
Kolejne trzy akcje padły jednak łupem Jastrzębskiego, bo najpierw w polu zagrywki pomylił się Lucarelli, następnie znakomitym blokiem popisał się Norbert Huber, a potem asa zaserwował Jurij Gladyr (26:24).
Jastrzębski Węgiel zagra w półfinale Ligi Mistrzów
W trzecim secie gospodarze poszli za ciosem. Przeciwnicy, podopieczni byłego selekcjonera Biało-Czerwonych Andrei Anastasiego, byli wyraźnie podłamani finałem poprzedniej odsłony.
Efekt? Prowadzenie ekipy ze Śląska 5:3, następnie 10:4, a nawet 16:8. Ostatecznie, mimo drobnych problemów, partia zakończyła się wynikiem 25:21 i upragnionym awansem jastrzębian do najlepszej czwórki Ligi Mistrzów.
W półfinale rywalem mistrzów Polski będzie Ziraat Bankasi Ankara. Turcy w pierwszym meczu ćwierćfinałowym pokonali na wyjeździe Guaguas Las Palmas 3:1 (17:25, 25:23, 25:21, 25:23).
W rewanżu to Hiszpanie niespodziewanie zwyciężyli 3:0 (25:17, 25:21, 25:18), ale w złotym secie lepsi byli ich rywale (15:7).