Liga Mistrzów 2022/2023. Jastrzębski Węgiel - Halkbank Ankara: wynik i relacja z rewanżu w 1/2 finału - Siatkówka

05/04/2023, 22:54 GMT+2

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla zagrają w finale Ligi Mistrzów. W rewanżowym starciu półfinałowym wicemistrzowie Polski ulegli u siebie tureckiemu Halkbankowi Ankara 2:3 (25:17, 18:25, 22:25, 25:18, 12:15), ale pewni gry o trofeum byli już po wygranym czwartym secie.

Liga Mistrzów. Mecz Halkbank Ankara - Jastrzębski Węgiel

Jastrzębianie byli w świetnej sytuacji po pierwszym spotkaniu 1/2 finału rozegranym w Turcji. Podopieczni Marcelo Mendeza triumfowali bowiem w Ankarze 3:1, co sprawiło, że od awansu dzieliły ich jedynie dwa wygrane sety w rewanżu.

Świetne otwarcie Jastrzębskiego

Gospodarze rozpoczęli mecz dość nerwowo. Popełnili kilka prostych błędów, a po udanej kontrze w wykonaniu Merta Maticia przegrywali 2:5. Polska ekipa szczęśliwie równie szybko wróciła do dobrej dyspozycji sprzed tygodnia, a po skutecznym bloku Tomasza Fornala trener gości musiał ratować się przerwą (9:7).
Z każdą kolejną minutą przewaga jastrzębian tylko rosła, a nie do zatrzymania byli Stephen Boyer czy Jurij Gladyr (16:10). Po stronie gości zupełnie nie mogł się odnaleźć holenderski gwiazdor Nimir Abdel-Aziz, który nie potrafił przebić się przez szczelny blok rywali (21:13). Set zakończył się zesputą zagrywką Bruno (25:17).
W drugiej partii na parkiecie zaczęli dominować gracze Halkbanku. Turecki zespół prezentował się zdecydowanie lepiej w każdym elemencie siatkarskiego rzemiosła, a po bloku na Boyerze o czas musiał poprosić Mendez (5:10).
Szkoleniowiec gospodarzy dokonał nawet kilku roszad w składzie, a na parkiecie pojawili się rezerwowy rozgrywający Eemi Tervaportti oraz atakujący Jan Hadrava. Obraz gry nie uległ jednak zmianie, a strata urosła aż do siedmiu oczek (10:17). Ostatecznie set zakończył się wygraną drużyny z Ankara, a ostatni punkt, asem serwisowym, zdobył Thomas Jaeschke (18:25).

Efektowny i skuteczny Halkbank

Również trzecia partia nie ułożyła się dla wicemistrzów Polski dobrze. Turcy grali bardzo odważnie, ale, co najważniejsze, skutecznie. Po kolejnym tego dnia bloku na Boyerze przewaga gości wynosiła już cztery punkty (1:5).
W dalszej fazie Jastrzębie nieco zniwelowało stratę, a po autowym ataku Bruno było tylko 9:11. Gdy po oczku zdobytym przez Abdel-Aziza było 13:17, wydawało się, że goście nie wypuszczą już zwycięstwa ze swoich rąk.
Gospodarze zanotowali jednak efektowny zryw, a po sprytnej kiwce Fornala na tablicy wyników był remis (18:18). O losach wygranej decydowała zatem dramatyczna końcówka, w której minimalnie lepszy, niestety, był Halkbank (22:25).

Set na wagę awansu Polaków

Czwarty set zaczął się z kolei po myśli Jastrzębskiego, bo po prostym błędzie gracza tureckiej ekipy było 4:1 dla naszych siatkarzy. Co więcej, po kolejnych kilku minutach i bloku Gladyra przewaga wzrosła do pięciu oczek (9:4).
Na twarzach zawodników Halkbanku coraz częściej widać było frustrację, bo rezultat z ich perspektywy był coraz bardziej niekorzystny. A gra gospodarzy nakręcała się i nic nie wskazywało, że mogliby oni wypuścić triumf z rąk. Ostatecznie, po zupełnie nieudanym ataku gości, wygrali 25:16, zapewniając sobie awans do wielkiego finału.
W tie-breaku na parkiet wyszedł zupełnie rezerwowy skład gospodarzy. Siatkarze Halkbanku wykorzystali tą sytuację, a piąty set zakończył się porażką polskiej ekipy (12:15).

Możliwy polski finał

W finale (20 maja w Turynie) rywalem Jastrzębskiego będzie Grupa Azoty Kędzierzyn-Koźle lub Sir Sicoma Monini Perugia. W pierwszym meczu rozegranym w Polsce kędzierzynianie wygrali 3:1. Rewanż odbędzie się w czwartek 6 kwietnia we Włoszech. Początek o 20.30.