Puchar CEV: Po Projekcie teraz Resovia. Kolejny polski klub z europejskim trofeum

Akt. 19/03/2024, 22:01 GMT+1

Siatkarze Asseco Resovii Rzeszów zdobyli Puchar CEV. Podopieczni Giampaolo Medeiego we wtorek wygrali z SVG Luneburg 3:0. Tym samym powtórzyli wynik z pierwszego spotkania tych zespołów w Niemczech i zostali drugim polskim klubem, który wywalczył europejski tytuł w tym sezonie. Wcześniej Puchar Challenge powędrował w ręce zawodników Projektu Warszawa.

Puchar CEV. Asseco Resovia Rzeszów - SVG Luneburg

Puchar CEV jest drugi rangą na Starym Kontynencie. Asseco Resovia to piąty zespół siatkarzy z naszego kraju w historii, który zdobył puchar europejskich rozgrywek.
We wtorek rzeszowianie cieszyli się ze zdobycia trofeum już po dwóch setach. Wygrali je 27:25 i 25:18. Ostatecznie zwyciężyli 3:0, a trzecią partię 25:22.
Wcześniej Projekt Warszawa wygrał finałową rywalizację z włoskim Mint Vero Volley Monza i zdobył Puchar Challenge. Stołeczni siatkarze zostali drugą drużyną, która wygrała najniższe rangą trofeum. W 2012 roku dokonał tego Tytan AZS Częstochowa, który w finale pokonał... warszawian, ale pod szyldem AZS Politechnika.

Szansa na trzeci tytuł w jednym sezonie

W walce o inne europejskie trofeum pozostaje także Jastrzębski Węgiel, ubiegłoroczny finalista, który jest już w półfinale Ligi Mistrzów. O finał mierzy się w dwumeczu z tureckim Ziraatem Bankasi Ankara. W pierwszym starciu mistrzowie Polski wygrali 3:0. Rewanż w środę na wyjeździe.
Najbardziej utytułowanym zespołem znad Wisły w europejskich pucharach pozostaje Grupa Azoty Kędzierzyn-Koźle, która w trzech poprzednich sezonach triumfowała w Lidze Mistrzów, w tym w minionej edycji w pierwszym w historii polskim finale, pokonując ekipę z Jastrzębia Zdroju. W obecnych rozgrywkach kędzierzynianie odpadli w barażu o ćwierćfinał.
W najbardziej prestiżowych zmaganiach zwyciężyli także zawodnicy Płomienia Milowice - najlepszą drużyną Starego Kontynentu zostali w sezonie 1977/78.