Siatkówka. Polska awansowała w światowym rankingu FIVB

17/10/2019, 12:38 GMT+2

Świetne wyniki reprezentacji Polski siatkarzy zaowocowały nie tylko medalami. Biało-Czerwoni gromadzili też punkty, które dały im awans na trzecie miejsce w światowym rankingu FIVB. To ważne w kontekście rozlosowania zespołów w turnieju olimpijskim w Tokio.

Polscy siatkarze mają za sobą doskonały czas. Podopieczni trenera Vitala Heynena w ostatnich miesiącach wywalczyli brązowe medale mistrzostw Europy i Ligi Narodów, zapewnili sobie awans na igrzyska w Tokio oraz zdobyli srebro Pucharu Świata.

Zepchnęli Włochów

Sukcesy dały Biało-Czerwonym coś jeszcze. Otóż awansowali oni z czwartej na trzecią pozycję w najnowszym rankingu FIVB. Polacy mają obecnie 272 punkty. Na czwarte miejsce zepchnęli Włochów (206 pkt). Prowadzi Brazylia - 335 pkt, przed Stanami Zjednoczonymi - 280 pkt.
Awans Polaków to zasługa przede wszystkim bardzo dobrego występu w Pucharze Świata. Polacy zajęli w nim drugie miejsce, za co zgarnęli 90 punktów rankingowych. Reprezentanci Italii nie potratowali tych rozgrywek tak poważnie jak Biało-Czerwoni, zostawiając w domu swoje największe gwiazdy Iwana Zajcewa i Osmany'a Juantorenę. W konsekwencji Włosi zajęli dopiero siódme miejsce w stawce, co dało im tylko 30 pkt.

Losowanie grup igrzysk

Nadal nie jest pewne, jaki system podziału na grupy będzie obowiązywał podczas igrzysk olimpijskich. W poprzednich latach ranking był jednak istotny dla rozstawienia zespołów w największych światowych imprezach.
W Tokio składy dwóch grup (w obu zagra po sześć zespołów) najprawdopodobniej wyłoni zasada serpentyny. Tu przyda się być wysoko w rankingu. Z jedynką zostanie rozlosowana Japonia, a potem na zmianę do grup A i B trafią po dwa kolejne zespoły z zestawienia FIVB.
Na razie prawo do gry na igrzyskach zagwarantowały sobie: Japonia (jako gospodarz), Brazylia (1), Stany Zjednoczone (2), Polska (3), Włochy (4), Rosja (5) i Argentyna (6). O kolejne pięć miejsc rywalizować będą drużyny w turniejach interkontynentalnych.
Igrzyska zostaną przeprowadzone w dniach 24 lipca - 9 sierpnia 2020 roku. Transmisje w Eurosporcie.