Polska - Włochy: półfinał mistrzostw świata w siatkówce do lat 21, wynik i relacja - siatkówka

02/10/2021, 19:33 GMT+2

Polscy siatkarze nie zagrają o złoty medal mistrzostw świata. W półfinale reprezentacja do lat 21 przegrała po dramatycznym meczu z Włochami 2:3 (20:25, 20:25, 25:11, 25:20, 12:15). W niedzielę zagrają o trzecie miejsce z Argentyną.

Faworytem sobotniego meczu w Cagliari byli gospodarze. Włosi w poprzednich meczach po prostu zachwycali. Wygrali wszystkie, w dodatku bez straty seta.
Natomiast prowadzeni przez byłego znakomitego środkowego Daniela Plińskiego reprezentanci Polski, przegrali jedno spotkanie. W środę, na zakończenie drugiej fazy turnieju, ulegli Rosji 1:3.

Znakomite otwarcie Polaków

Rywalizację z Włochami rozpoczęli jednak znakomicie. Przetrwali trudniejszy początek, a od stanu 12:12 w pierwszym secie przejęli inicjatywę. Gospodarze mieli duże problemy ze skończeniem ataku, co tylko napędzało konsekwentnie grających Biało-Czerwonych. Polacy odskoczyli na cztery punkty i tej przewagi nie oddali już do końca. Triumfowali 25:20.
Włosi wyglądali na lekko zagubionych. Nie bardzo wiedzieli, co się dzieje. W końcu to ich pierwsza przegrana partia w tym turnieju.
Polacy poszli za ciosem. Przebieg drugiego seta był bardzo podobny. Znów udało im się zbudować bezpieczną przewagę (20:13). Italia jeszcze poderwała się do walki, zmniejszając stratę do czterech punktów. Na więcej Polacy już nie pozwolili, wygrywając 25:20.
W szeregach rywali coś wyraźnie nie funkcjonowało. Nie pomagał nawet jeden z liderów seniorskiej reprezentacji Włoch, mistrz Europy i wschodząca gwiazda siatkówki Alessandro Michieletto.

Dramatyczna końcówka, Włosi wrócili z zaświatów

Na nieszczęście Polaków, napędzana żywiołowym dopingiem Italia, niespodziewanie się przebudziła. Gospodarze wreszcie zagrali na miarę swojego potencjału. W partii numer cztery pozwolili Biało-Czerwonym na zdobycie zaledwie 11 punktów.
Podopieczni Plińskiego musieli się wziąć w garść. Nie było to łatwe, bo tuż po rozpoczęciu następnego seta, inicjatywa wciąż należała do Włochów. Michieletto i spółka w decydujących momentach nie zawodzili, rozstrzygając nerwową końcówkę na swoją korzyść.
O tym, kto zagra o złoty medal, decydował zatem piąty set.
Niestety, rywale i tym razem szybko objęli prowadzenie (8:2). Polacy się jednak nie załamali. Grali do końca, doprowadzając do remisu 12:12. Na prowadzenie wyjść już nie zdołali. Wszystkie następne akcje wygrali Włosi i to oni zagrają w wielkim finale z Rosją.
Polskę czeka mecz o trzecie miejsce z Argentyną. Spotkanie odbędzie się w niedzielę o godz. 16.00.
2 września mistrzostwo świata kadetów, a więc zawodników do lat 19, wywalczyli podopieczni Michała Bąkiewicza. Polacy są także aktualnymi mistrzami świata seniorów.