Polska - USA: wynik i relacja - półfinał Ligi Narodów siatkarzy 2022

23/07/2022, 17:23 GMT+2

Polscy siatkarze przegrali ze Stanami Zjednoczonymi 0:3 (22:25, 23:25, 13:25) w półfinale Ligi Narodów 2022. W finale reprezentacja USA zmierzy się Francją, która w takich samych rozmiarach pokonała w sobotę Włochy. Biało-Czerwonym i gospodarzom turnieju pozostała rywalizacja o trzecie miejsce.

Walka o medale tegorocznej Ligi Narodów siatkarzy rozegra się w niedzielę. W Bolonii o godzinie 18 rozpocznie się spotkanie Polska-Włochy. Mecz decydujący o tytle zaplanowano na 21.

Amerykanie w finale Ligi Narodów

Sobotnie starcie było drugim meczem Biało-Czerwonych z Amerykanami w tegorocznej edycji Ligi Narodów. W fazie zasadniczej nasz zespół triumfował 3:1.
Spotkanie w Bolonii, zgodnie z oczekiwaniami ekspertów, od początku było niezwykle zacięte. Polacy wprawdzie szybko objęli prowadzenie (3:1), ale rywale równie szybko doprowadzili do wyrównania (6:6).
W połowie seta inicjatywę przejęli siatkarze z USA, którzy świetnie prezentowali się w ataku (16:13). Aktualni mistrzowie świata przez chwilę, po udanej kontrze Kamila Semeniuka, wyszli nawet na prowadzenie (17:16), ale na więcej nie było ich już stać. W końcówce skutecznością błysnął Torey Defalco, a set padł łupem Amerykanów (25:22).
W drugiej partii obraz gry nie uległ zmianie, a żadna z ekip długo nie potrafiła wypracować minimum dwupunktowej przewagi (8:8). Po znakomitym bloku w wykonaniu Jakuba Kochanowskiego udało się to Polakom (13:11), a przy trzypunktowym prowadzeniu (19:16) wydawało się, że nasza reprezentacja pewnie zmierza po wyrównanie w całym meczu.
Nic bardziej mylnego. W decydujących fragmentach szósta drużyna rankingu FIVB grała jak natchniona (20:20). Biało-Czerwoni byli z kolei bardzo nieskuteczni w ataku, a potężne uderzenia Bartosza Kurka często były podbijane przez defensorów. Partię zakończył potrójny blok na Semeniuku (25:23).
Po krótkiej przerwie Amerykanie kontynuowali świetną dyspozycję z końcówki drugiego seta. Po asie serwisowym Defalco mieli już pięć oczek przewagi i byli coraz bliżej starcia o złoty medal Ligi Narodów (8:3). W dalszej fazie musieli jedynie kontrolować boiskową sytuację, co wychodziło im znakomicie (20:10). Partia, jak i całe spotkanie, zakończyła się błędem serwisowym Tomasza Fornala (25:13).
Polska - USA 0:3 (22:25, 23:25, 13:25)
Polska: Bartosz Kurek, Aleksander Śliwka, Jakub Kochanowski, Kamil Semeniuk, Marcin Janusz, Mateusz Bieniek, Paweł Zatorski (libero) oraz Karol Butryn, Łukasz Kaczmarek, Grzegorz Łomacz, Tomasz Fornal, Bartosz Bednorz

USA: Aaron Russell, Jeffrey Jendryk, Kyle Ensing, Torey DeFalco, Micah Christenson, David Smith, Erik Shoji (libero) oraz Kyle Russell.

Francuzi nie dali szans gospodarzom

O godzinie 21 rozpoczęło się drugie z półfinałowych spotkań w Bolonii. Włosi po zakończeniu fazy zasadniczej z najlepszym bilansem w całej stawce i pokonaniu Holandii w ćwierćfinale mieli wielkie nadzieje na awans do meczu decydującego o tytule. Na ich drodze stanęli jednak świetnie dysponowani Francuzi i nie pozostawili żadnych złudzeń gospodarzom turnieju.
Siatkarze reprezentacji Włoch w pierwszym secie ulegli mistrzom olimpijskim z Tokio 22:25, a w kolejnych partiach byli jeszcze dalej od sukcesu. W drugiej odsłonie Francja triumfowała 25:20, a w trzecim secie pozwoliła rywalom na zdobycie zaledwie 15 punktów.
Po tak jednostronnych meczach półfinałowych o złote medale Ligi Narodów 2022 w pełni zasłużenie zagrają Amerykanie z Francuzami. Polacy w starciu o trzecie miejsce będą mieć okazję do zrewanżowania się Włochom za przegraną w fazie zasadniczej.
Włochy – Francja 0:3 (22:25, 20:25, 15:25)
Autor: rozniat/TG / Źródło: eurosport.pl