Polska - Iran: wynik i relacja - Memoriał Huberta Wagnera 2022 - Siatkówka

18/08/2022, 20:43 GMT+2

Reprezentacja Polski siatkarzy pokonała zawsze silny Iran 3:0 (25:19, 29:27, 25:17) w swoim pierwszym meczu XIX Memoriału Huberta Jerzego Wagnera, który jest rozgrywany w krakowskiej Tauron Arenie. W piątek kolejnym rywalem Biało-Czerwonych będzie Argentyna.

Dla Biało-Czerwonych Memoriał Wagnera jest ostatnim poważnym testem przed wrześniowymi mistrzostwami świata. Jeśli jednak sprawdzać formę, to reprezentacja Iranu jest do tego świetnym rywalem.

Polacy wygrali z Iranem

Polacy zawsze toczyli z tym zespołem zacięte konfrontacje. W lipcowej Lidze Narodów w grupie triumfowali Irańczycy, a w fazie pucharowej Polacy. Oba spotkania rozstrzygnęły się w tie-breakach. Tym razem mecz nie był tak długi i zacięty.
Polacy lepiej rozpoczęli czwartkowe starcie i po asie serwisowym Kamila Semeniuka prowadzili 6:2. Gdy mocno ze środka zaatakował Jakub Kochanowski dystans jeszcze wzrósł (11:6). Irańczycy nie zamierzali łatwo się poddać, zaczęli odrabiać straty w połowie seta i doprowadzili do stanu 14:14.
Uderzenia Bartosza Kurka oraz blok Jakuba Kochanowskiego ponownie pozwoliły podopiecznym trenera Grbicia odskoczyć (19:15). Ich triumf przypieczętowała zepsuta zagrywka Irańczyków (25:19).

Początek drugiej partii był wyrównany, żaden z zespołów nie był w stanie zbudować i utrzymać przewagi (11:11). Dopiero w połowie seta Polacy odskoczyli rywalom przy zagrywce Tomasza Fornala (15:11). Siatkarze z Iranu doprowadzili do remisu 20:20 w końcówce za sprawą bloku na Kurku. Potem dwa błędy Fornala i as serwisowy Kazemiego spowodowały, że objęli prowadzenie 23:20. Kontra w wykonaniu Kurka dała wyrównanie na 24:24. W grze na przewagi minimalnie lepsi okazali się Biało-Czerwoni, którzy dzięki ostatniemu skutecznemu blokowi wygrali 29:27.

Dominacja Polaków

W trzecim secie początkowo ponownie między drużynami toczyła się walka punkt za punkt, ale w połowie odsłony Polacy zbudowali przewagę, gdy najpierw Marcin Janusz, a następnie Fornal posłali asy serwisowe (13:9).
Irańczykom brakowało argumentów, by zatrzymać rozpędzonych gospodarzy. Kiedy Mateusz Bieniek wykorzystał piłkę przechodzącą jego zespół prowadził 18:12. Podopieczni trenera Grbica nie wypuścili już zwycięstwa z rąk, wygrywając 25:17.
We wcześniejszym spotkaniu Argentyna wygrała z Serbią 3:1. W piątek nasi siatkarze zmierzą się właśnie z zespołem z Ameryki Południowej (godz. 20). Memoriał zakończą sobotnim spotkaniem z Serbią, które zostało zaplanowane na 18.30.
W ostatniej edycji turnieju Polacy zajęli pierwsze miejsce. W sumie w historii memoriału triumfowali dziewięciokrotnie. Po pierwszym dniu rywalizacji w Krakowie prowadzą w zestawieniu.