Polska - Czechy, wynik meczu towarzyskiego siatkarek w Wałbrzychu

01/07/2020, 05:17 GMT+2

Reprezentacja siatkarek zagrała pierwszy mecz po długiej przerwie. W Wałbrzychu, bez kibiców, Polki pokonały Czeszki 3:1. To pierwsze z dwóch zaplanowanych towarzyskich spotkań w krótkim czasie z tymi rywalkami.

linkOstatni raz Polki grały w styczniu, w nieudanym dla nich turnieju kwalifikacyjnym do igrzysk olimpijskich. Pół roku temu. Po drodze wybuchła pandemia COVID-19.
Wtorkowy mecz rozegrano bez udziału kibiców, ale trybuny nie były zupełnie puste. Na ich części pojawiły się kartonowe postacie ze zdjęciami fanów, którzy wykupili możliwość umieszczenia swojego awatara w hali.
W polskim zespole zabrakło kilku kluczowych siatkarek, jak Joanna Wołosz, Malwina Smarzek-Godek, Natalia Mędrzyk czy Agnieszka Kąkolewska, bo już wcześniej selekcjoner Jacek Nawrocki zapowiedział, że otrzymają one wolne od reprezentacji. W ich miejsce pojawiły się młode zawodniczki i spisały się we wtorek w Wałbrzychu bardzo dobrze.

Wydawało się, że będzie to zdecydowanie ważniejszy sprawdzian dla rywalek, które 15 sierpnia rozpoczną eliminacje do przyszłorocznych mistrzostw Europy i to one będą dyktować warunki gry. W pierwszych trzech setach dominowały Biało-Czerwone i scenariusz każdego był taki sam - do pewnego momentu Czeszki walczyły równo, później Polki odskakiwały na kilka punktów i spokojnie kontrolowały przebieg spotkania.

Jeszcze przed spotkaniem zostało ustalone, że niezależnie od wyniku, zostaną rozegrane cztery sety. Ta dodatkowa w tym przypadku partia była najbardziej wyrównana. Przy stanie 22:23 Julia Twardowska została zablokowana i Czeszki miały piłkę setową. Polki doprowadziły do remisu, ale dwie ostatnie akcje należały do rywalek i skończyło się wynikiem 24:26.
Trener Nawrocki może mecze sparingowe potraktować jako pole do eksperymentów, bo rok temu Polki zajęły czwartą lokatę w mistrzostwach Europy i automatycznie uzyskały prawo startu w kolejnym turnieju.

W środę w Wałbrzychu obie drużyny ponownie zagrają ze sobą.
Polska - Czechy 3:1 (25:14, 25:19, 25:19, 24:26)Polska: Julia Nowicka, Weronika Centka, Magda Stysiak, Marta Łukasik, Marta Ziółkowska, Zuzanna Górecka - Maria Stenzel (libero) - Martyna Świrad, Monika Fedusio, Alicja Grabka, Monika Jagła (libero), Julia Twardowska
Autor: twis / Źródło: PAP