Polska - Czarnogóra: wynik meczu - Mistrzostwa Europy w siatkówce 2019

17/09/2019, 16:22 GMT+2

Kolejne łatwo zwycięstwo polskich siatkarzy w mistrzostwach Europy. W Amsterdamie Biało-Czerwoni rozbili debiutującą w imprezie Czarnogórę 3:0 i awansowali do 1/8 finału.

Polacy we wtorek, kilka godzin przed spotkaniem, odbyli podróż z Rotterdamu do Amsterdamu. W Rotterdamie odnieśli trzy zwycięstwa - kolejno z Estończykami (3:1), Holendrami (3:0) i Czechami (3:0).

W żadnym z nich nie musieli pokazać pełni możliwości. Drużyna z Bałkanów również nie zmusiła mistrzów świata do wysiłku. Czarnogórcy dopiero debiutują w imprezie tej rangi. Nie mają w reprezentacji gwiazd - największa to kapitan Vojin Cacić, który w przyszłym sezonie zagra w polskiej ekstraklasie w klubie Aluron Virtu CMC Zawiercie. W mistrzostwach Europy zdążyli jednak sprawić niespodziankę, pokonując w grupie Estonię (3:0). Przegrali też, zresztą zgodnie z planem, z Holandią (0:3) i Ukrainą (1:3).

Dominacja na boisku

Polacy szybko objęli prowadzenie w amsterdamskiej hali. Z każdą kolejną akcją tylko je powiększali, dominując w każdym elemencie. Z ogromną swobodą piłki zbijali Wilfredo Leon czy Dawid Konarski. Po efektownej akcji tego drugiego było już 17:7. Skończyło się zwycięstwem faworytów 25:10. Deklasacja.

W drugim secie obraz gry nie uległ zmianie. Zawodnicy Vitala Heynena mogli przećwiczyć kilka schematów, bez obawy o końcowy wynik. Belgijski szkoleniowiec wprowadził rezerwowych - przyjmującego Artura Szalpuka (dał odpocząć Leonowi) i środkowego Jakuba Kochanowskiego. Polacy znów z łatwością wygrali - tym razem 25:17. Ostatni punkt zdobył Aleksander Śliwka.
Ale w kolejnej partii Heynen musiał wstrząsnąć zespołem. Po błędzie w przyjęciu Śliwki zrobiło się 8:8. Podczas przerwy na żądanie trener Biało-Czerwonych zrugał swojego podopiecznego. Śliwka natychmiast zrehabilitował się, dopisując punkt z trudnej sytuacji.

Wszystko wróciło do normy. Wynik 25:19 zakończył mecz, który trwał zaledwie 72 minuty. Czarnogórcy w tym czasie zdążyli popełnić aż 26 błędów własnych.
Najskuteczniejsi w polskiej ekipie - Konarski i Śliwka - zanotowali odpowiednio 13 i 11 punktów.

Awans do 1/8 finału

W ten sposób Biało-Czerwoni, liderzy grupy D z kompletem zwycięstw, zapewnili sobie awans do 1/8 finału (wystarczały im do tego już dwa wygrane sety z Czarnogórą). Z sześciozespołowej grupy do kolejnej rundy turnieju przechodzą cztery.

W czwartek mistrzowie świata - również w Amsterdamie - na zakończenie fazy grupowej zagrają z Ukrainą. Początek o godzinie 20. Relacja na żywo w eurosport.pl.

W drugim z wtorkowych meczów grupy D Holendrzy o godzinie 20 zmierzą się z Estończykami.