Mistrzostwa świata juniorów U 19. Polska - Bułgaria: wynik meczu i skład Polaków - siatkówka

02/09/2021, 16:06 GMT+2

Reprezentacja Polski siatkarzy do lat 19 sięgnęła po złoty medal mistrzostw świata rozgrywanych w Iranie. W finale imprezy Biało-Czerwoni pokonali 3:0 Bułgarów. To kolejny wielki sukces naszych młodych zawodników na arenie międzynarodowej. Trener Michał Bąkiewicz i jego podopieczni drugi rok z rzędu cieszą się z medalu imprezy mistrzowskiej.

Rok temu we Włoszech zespół prowadzony przez byłego reprezentanta Polski zajął trzecie miejsce w turnieju mistrzostw Europy do lat 18. Już wtedy zawodnicy czuli się mocni. Walkę o finał przegrali z Włochami, po meczu byli ogromnie rozczarowani. Celowali w złoto.

Poszło gładko

Brąz wywalczyli wtedy w spotkaniu z Bułgarami, teraz spotkali się z nimi w najważniejszym meczu imprezy w Iranie. I znów nie mieli litości, potwierdzili, że są lepszym zespołem, a wcześniejsze kapitalne mecze i pewne zwycięstwa w tegorocznym turnieju nie były dziełem przypadku.
W dwóch pierwszych setach do wyrównanej walki dopuścili tylko w początkowych fragmentach, potem dochodzili do głosu, a kiedy udało się im wypracować kilkupunktową przewagę, to już jej nie wypuszczali z rąk.
Nieco inny przebieg miał trzeci set. Zaczęło się od razu od dominacji polskiej ekipy, w pewnym momencie było nawet 7:1. Bułgarzy zabrali się do pracy, ale i tak nie byli w stanie odrobić strat.

MŚ juniorów w siatkówce. Droga Polaków do finału

Polacy pewnie kroczyli po złoto. W grupie ograli bez problemów Nigerię i Indie, walkowera przyznano im za spotkanie z Gwatemalą, która nie przyjechała ostatecznie na turniej. Następnie w 1/8 finału rozprawili się z Kolumbią, a w ćwierćfinale z Niemcami.
W meczu półfinałowym wygrali 3:1 z Iranem. To był pierwszy stracony przez nich set w imprezie.
W tej kategorii wiekowej Biało-Czerwoni świętowali tytuł w 2015 roku. Drużyna prowadzona przez trenera Sebastiana Pawlika, w której składzie byli między innymi Bartosz Kwolek (najlepszy gracz turnieju) oraz Jakub Kochanowski. Trzy lata później wymienieni zawodnicy zdobyli złoto seniorskich mistrzostw świata.
W ekipie prowadzonej przez Bąkiewicza występuje też Piotr Śliwka, brat Aleksandra, który był mistrzem świata z drużyną seniorów.