Liga Narodów siatkarzy  2021 - terminarz, tabela i wyniki. Kiedy grają Polacy? - Siatkówka Mężczyzn

05/05/2021, 14:13 GMT+2

Reprezentacja Polski w siatkówce w swoim ostatnim meczu Ligi Narodów przegrała z Francją 2:3, jednak już wcześniej zapewniła sobie udział w turnieju Final Four. Mecze półfinałowe 26 czerwca. Polska zagra ze Słowenią, a Brazylia z Francją. Zobacz tabelę, terminarz i skład Polaków na tę imprezę.

Rozgrywki, które trwają od 28 maja i zakończą się 27 czerwca, są głównym sprawdzianem Biało-Czerwonych przed igrzyskami w Tokio.
Biało-Czerwoni do sezonu, którego pierwszą część zakończy występ w Lidze Narodów, szykowali się od 19 kwietnia w Spale. W treningi wchodzili jednak powoli, ponieważ powołani przez trenera Vitala Heynena siatkarze ze względu na klubowe rozgrywki do narodowego zespołu dołączali stopniowo.

Liga Narodów: skład reprezentacji Polski

Jedynymi poważnymi sprawdzianami formy Polaków przed Ligą Narodów były dwa mecze towarzyskie z Belgią. Pierwszy odbył się 13 maja w Łodzi (4:0), drugi dzień później i zakończył takim samym rezultatem.
Po nich siatkarze na kilka dni wrócili jeszcze do Spały, a przed wylotem na turniej LN otrzymali od selekcjonera wolny weekend.
Heynen na pierwszą część sezonu 2021 powołał 24 zawodników. 14 maja okroił skład do 18 graczy.Później powołał jeszcze środkowego Norberta Hubera.
A to nie koniec zmian. W ramach zmiany medycznej kontuzjowanego Marcina Janusza zastąpił Marcin Komenda.
Skład reprezentacji Polski siatkarzy na Ligę Narodów 2021:

rozgrywający: Fabian Drzyzga, Grzegorz Łomacz, Marcin Komenda
środkowi: Piotr Nowakowski, Mateusz Bieniek, Jakub Kochanowski, Karol Kłos, Norbert Huber
atakujący: Bartosz Kurek, Maciej Muzaj, Łukasz Kaczmarek
przyjmujący: Michał Kubiak, Wilfredo Leon, Tomasz Fornal, Bartosz Bednorz, Aleksander Śliwka, Kamil Semeniuk
libero: Paweł Zatorski, Damian Wojtaszek

Polska - Włochy 3:0

Polska - Serbia 3:1

W drugim meczu w sobotę Polacy zmierzyli się z Serbami, aktualnymi mistrzami Europy. Rywale z Bałkanów tylko w trzecim secie byli w stanie nawiązać walkę. Fenomenalnie w naszym zespole zaprezentował się Wilfredo Leon, który zdobył 26 punktów. Ostatecznie Biało-Czerwoni zwyciężyli 3:1.

Polska - Słowenia 1:3

W trzecim meczu Ligi Narodów Biało-Czerwoni przegrali ze Słowenią 1:3. Ten rywal zawsze nam nie leżał i tym razem także okazał się wyraźnie lepszy.

Australia - Polska 0:3

Na otwarcie drugiego tygodnia rywalizacji Polacy zmierzyli się z najsłabszą w rozgrywkach Australią. Skończyło się - zgodnie z oczekiwaniami - łatwym 3:0.

Polska - USA 3:0

W kolejnym meczu Polacy stanęli przed teoretycznie trudniejszym zadaniem, ale powtórzyli swój poprzedni wynik i w bardzo dobry stylu rozprawili się z USA, zwyciężając 3:0.

Rosja - Polska 1:3

Niestraszni okazali się też Rosjanie, przed meczem liderzy tabeli LN. Polacy co prawda przegrali pierwszego seta, ale kolejne należały już do nich. Ostatnia, czwarta partia była wręcz popisem Biało-Czerwonych - 25:14.

Polska - Bułgaria 3:0

Polska - Holandia 3:0

Podobnie jak dzień wcześniej Bułgarzy, również Holendrzy nie stanowili żadnej przeszkody dla rozpędzonych Polaków. Kolejne pewne zwycięstwo w trzech setach i popis gry Biało-Czerwonych.

Polska - Brazylia 0:3

W meczu mistrzów świata z mistrzami olimpijskimi nie brakowało twardej walki i emocjonujących akcji. Brazylijczycy wystąpili w najmocniejszym składzie, postawili sobie za punkt honoru, by wygrać z Polakami i cel osiągnęli.

Polska - Kanada 3:0

Po trzydniowej przerwie Biało-Czerwoni wrócili na zwycięską ścieżkę. Bez straty seta pokonali Kanadę.

Japonia - Polska 0:3

Biało-Czerwoni po raz kolejny nie mieli żadnych problemów z pokonaniem słabszego rywala. Tym razem siłę reprezentacji Polski poznali Japończycy.

Niemcy - Polska 0:3

Polska - Argentyna 3:0

Polacy nie dali też szans Argentyńczykom, nie tracąc seta w meczu. By nie oglądać się na rywali, Biało-Czerwoni potrzebują zwycięstwa w jednym z dwóch pozostałych spotkań, żeby zapewnić sobie awans do turnieju finałowego.

Polska - Iran 3:0

Tym meczem Polacy mogli zagwarantować sobie udział w Final Four. Wystarczyła nawet wygrana 3:2. Biało-Czerwoni wykonali plan z nawiązką. Rywale sprawili im większe problemy tylko w drugim secie. Trzeci, i ostatni, był popisem naszych zawodników.

Polska - Francja 2:3

W ostatnim meczu fazy grupowej polscy siatkarze przegrali po bardzo wyrównanym spotkaniu z Francją 2:3. W tie-breaku obie strony walczyły na całego, ale końcówka należała do rywali. Półfinał z udziałem Biało-Czerwonych odbędzie się 26 czerwca.

Siatkówka - Liga Narodów: tabela

Siatkówka - Liga Narodów: terminarz

Do włoskiego Rimini Polacy wylecieli 24 maja. Tegoroczna LN jest rozgrywana w tym mieście w tak zwanej bańce sanitarnej. Od 28 maja do 23 czerwca zespoły rywalizują w formacie każdy z każdym, rozgrywając w sumie po 15 meczów.
Rozgrywki LN są dla polskich siatkarzy głównym sprawdzianem przed rozpoczynającymi się 23 lipca igrzyskami w Tokio. Heynen w wielu wywiadach zapowiadał, że zamierza z tego grona wybrać "12", która weźmie udział w zmaganiach olimpijskich.
Zgodnie z zasadami tegorocznej LN każda delegacja liczyć ma maksymalnie 25 osób. W tym gronie znajdzie się 18 siatkarzy i siedmiu członków sztabu szkoleniowego.
Przed igrzyskami w Tokio czeka ich zaś jeszcze udział w Memoriale Huberta Jerzego Wagnera (9-11 lipca). W drugiej części sezonu z kolei wystąpią w mistrzostwach Europy (1-19 września), których Polska będzie współorganizatorem.

Półfinał Ligi Narodów - z kim zagrają Polacy?

Polacy zajęli drugie miejsce w fazie grupowej Ligi Narodów. Ich rywalem w półfinale imprezy będą Słoweńcy. To niewygodny dla nas rywal, z którym przegraliśmy w tej edycji Ligi Narodów. Drugą parę utworzą Brazylia i Francja.
Mecze półfinałowe 26 czerwca, a finał dzień później.
Autor: kz/TG/dasz / Źródło: eurosport.pl, PAP