Liga Narodów siatkarek 2019: Polska - Bułgaria 3:1. Smarzek zdobyła 41 punktów

28/05/2019, 17:07 GMT+2

Polskie siatkarki pokonały w holenderskim Apeldoorn Bułgarki 3:1 w czwartym meczu Ligi Narodów. Bohaterką spotkania była niesamowita Malwina Smarzek, która zdobyła 41 punktów, czym wyrównała rekord dawnej gwiazdy kadry Katarzyny Skowrońskiej-Dolaty. To trzecie z rzędu zwycięstwo Biało-Czerwonych w rozgrywkach.

Podobnie jak w poprzednich spotkaniach gra polskiej drużyny opierała się głównie na bardzo dobrej dyspozycji w ataku Smarzek. Rozgrywająca Marlena Pleśnierowicz od początku meczu szukała siatkarki włoskiego Zanetti Volley Bergamo i mogła liczyć na jej kolejne punkty.

Rekord za rekordem

W całym spotkaniu Smarzek atakowała aż 68 razy, z czego 36 skutecznie. Do swojego dorobku dodała cztery punkty z bloku i jeden z serwisu. W sumie uzbierała 41 "oczek", czyli tyle samo co... reszta drużyny.
Przede wszystkim jednak poprowadziła koleżanki do wygranej z Bułgarią, a przy okazji wyrównała rekord Skowrońskiej-Dolaty z meczu z Rosją, ustanowionego w rozgrywkach World Grand Prix 2013. To także najlepsze osiągnięcie Smarzek w Lidze Narodów. W 2018 roku zdobyła 39 punktów przeciwko Tajlandii.

Problemy na początku

W pierwszym secie Bułgarki postawiły się jednak Smarzek i jej koleżankom. Dzięki skutecznemu blokowi w emocjonującej końcówce rywalki triumfowały do 23. Druga partia nie zaczęła się najlepiej dla Biało-Czerwonych (od stanu 1:4), ale z czasem zaczęły łapać odpowiedni rytm gry. Oczywiście w oparciu o formę Smarzek. Jej kolejne punkty dały naszym wygraną w secie do 21.
Następną odsłonę zespół trenera Jacka Nawrockiego zaczął lepiej, bo od stanu 17:12. Generalnie taktyka Polek nie zmieniła się za bardzo. Nawet kiedy pod koniec seta Smarzek zaczęła już wykazywać oznaki zmęczenia, a rywali coraz częściej podbijały jej ataki, to dalej piłka była kierowana do 22-latki. Mimo drobnych problemów Polki utrzymały kilkupunktowe prowadzenie do końca seta.

Funkcjonował zespół

Biało-Czerwone kłopoty miały także na początku decydującej partii. Zaczęły ją od stanu 1:6 i trener Nawrocki musiał poprosić o przerwę. Ten czas pomógł, gdyż Polki szybko zaczęły odrabiać straty. Dobrze grały wszystkie zawodniczki, funkcjonował blok i serwis. Po kolejnych efektownych akcjach zespołu na drugą przerwę techniczną nasze siatkarki schodziły prowadząc 16:9. Tej przewagi nie oddały już do końca.
To trzecia wygrana Polek w Lidze Narodów. W inauguracyjnym turnieju w Opolu pokonały Niemcy 3:1 i Tajlandię 3:0, a uległy Włochom po tie-breaku. W Holandii zmierzą się jeszcze z ekipą gospodarzy i Brazylią. Mecz w środę o 16.30.