Liga Narodów 2022. Siatkówka kobiet - terminarz, wyniki i tabela polskiej grupy

31/05/2022, 15:57 GMT+2

Ligę Narodów siatkarek Polki zakończyły porażką. W Sofii przegrały z Bułgarią 1:3. Bilans Biało-Czerwonych jest ujemny: cztery zwycięstwa i osiem porażek. Polki już wcześniej straciły szanse na awans do czołowej ósemki. Oto wynik meczów polskich siatkarek i tabela.

Trener Stefano Lavarini zaczął z polskimi siatkarkami nowy rozdział swojej kariery. Włoski selekcjoner, który na co dzień prowadzi czołowy zespół Serie A Igor Gorgonzola Novara, rok temu awansował do półfinału igrzysk olimpijskich z Koreą Południową.
Teraz chce zakwalifikować się do kolejnych igrzysk z Biało-Czerwonymi, ale najpierw musi na nowo zbudować drużynę.

Wyniki meczów pierwszego turnieju

Biało-Czerwone rozgrywały pierwszy turniej w amerykańskim Shreveport-Bossier City. 2 czerwca o północy (czasu polskiego) zmierzyły się z Kanadą. I chociaż to rywalki lepiej zaczęły to spotkanie, to w całym spotkaniu górą były Polki, wygrywając 3:1 (20:25, 25:22, 25:23, 25:20).
W sobotę zmierzyły się z Koreą Południową i wygrały gładko 3:0 (25:9, 25:23, 25:11), a w niedzielę, 5 czerwca na zakończenie pierwszego turnieju, pokonały Niemki 3:2 (27:25, 25:22, 14:25, 23:25, 15:7).

Wyniki meczów drugiego turnieju

Polki w czwartek, 14 czerwca rozegrały pierwszy mecz drugiego turnieju, który odbywa się w filipińskim Quezon City. Prowadzone przez Lavariniego zawodniczki zgodnie z przewidywaniami przegrały z Japonkami 0:3.
Dwa dni później Biało-Czerwone zmierzyły się z reprezentacją Tajlandii. Wygrały 3:2, mimo że przegrały dwa pierwsze sety.
W trzecim spotkaniu na Filipinach rywalkami były Amerykanki, aktualne mistrzynie olimpijskie. Od początku widać było, że wygrane choćby seta będzie dla Polek niezwykle trudne. W niespełna półtorej godziny przegrały 0:3.

Wyniki meczów trzeciego turnieju

Ostatni turniej fazy zasadniczej rozgrywany jest w Sofii. Zmagania w stolicy Bułgarii polskie siatkarki rozpoczęły jednak od porażki. Po obiecującym początku uległy Włoszkom 1:3.
Kolejnymi rywalkami Biało-Czerwonych były w czwartek reprezentantki Chin. Zawodniczki z Azji już w pierwszej partii wyraźnie zaznaczyły jednak swoją przewagę, zwyciężając aż 25:8. Ostatecznie Polki przegrały w trzech setach.
Polskie siatkarki, chcąc pozostać w walce o Final Eight Ligi Narodów, musiały w sobotę wygrać z Dominikankami. Podopieczne Stefano Lavariniego przegrały jednak 2:3 i straciły szansę na awans do najlepszej ósemki.

niedziela, 3 lipca, Sofia, Bułgaria Polska - Bułgaria 1:3
W dotychczasowych meczach polskie siatkarki radziły sobie ze zmiennym szczęściem. Po bardzo dobrym turnieju w Bossier City w Stanach Zjednoczonych, gdzie odniosły trzy zwycięstwa i przegrały tylko raz - z Brazylią, gorzej spisały się na Filipinach, gdzie proporcje się odwróciły.
Obecnie w tabeli plasują się na 11. miejscu, tracąc trzy punkty do ósmej pozycji, ostatniej premiowanej udziałem w rozgrywanej systemem pucharowym fazie finałowej.
By zapewnić sobie grę w ćwierćfinale Polki musiały spisać się w ostatnim turnieju lepiej niż wyprzedzające je Tajlandia, Kanada i Dominikana. Tak się jednak nie stało.

Wołosz na pokładzie

Lavarini musi sobie radzić bez klasycznych atakujących, na tej pozycji może wystąpić zarówno Martyna Łukasik, jak i Olivia Różański. Nominalną atakującą jest Weronika Sobiczewska, ale ona będzie pełnić rolę rezerwowej w pierwszym turnieju.
Na pierwszy turniej do Stanów Zjednoczonych szkoleniowiec zabrał też rozgrywająca Joannę Wołosz, która po ponad dwuletniej przerwie wróciła do reprezentacji. Siatkarka Imoco Volley Conegliano nie tak dawno rozgrywała finał Ligi Mistrzyń (jej klub przegrał z VakifBankiem Stambuł 1:3) i prosto z urlopu dołączyła do zespołu.
Wołosz została nowym kapitanem drużyny narodowej.

Nowy format zmagań

Władze Międzynarodowej Federacji Siatkówki (FIVB) postanowiły zmienić format rozgrywek. Przed rokiem Liga Narodów miała wyjątkowy charakter, wszystkie mecze rozegrano w "bańce" we włoskim Rimini. Poprzednie dwie edycje LN odbywały się w formie pięciu turniejów, teraz będzie ich tylko trzy.
16 zespołów w fazie zasadniczej zostało podzielonych na dwie grupy po osiem. Każdy z uczestników w ciągu trzech tygodni rozegra 12 meczów (po cztery w każdym z turniejów), a więc nie spotka się z trzema rywalami.
To oznacza, że rozgrywki są mniej intensywne niż w poprzednich latach, z mniejszą liczbą godzin spędzonych w podróżach, a nieco dłuższymi przerwami między kolejnymi turniejami.
Do fazy finałowej awansuje osiem najlepszych zespołów (po cztery z obu grup), które utworzą cztery pary ćwierćfinałowe; zwycięzcy awansują do półfinałów, a na zakończenie rozgrywek zaplanowano finał i mecz o brązowy medal.

Zmiany w składzie

W składzie na drugi turniej doszło do dwóch zmian. Na Filipinach nie zobaczymy rozgrywającej Alicji Grabki oraz środkowej Agnieszki Kąkolewskiej. W ich miejsca pojawiły się za to środkowa Developresu Bella Dolina Rzeszów Magdalena Jurczyk oraz obiecująca przyjmująca Chemika Martyna Czyrniańska.