KMŚ. Zenit Kazań pokonał w finale Cucine Lube Civitanova

18/12/2017, 05:28 GMT+1

W drodze do finału Klubowych Mistrzostw Świata siatkarze Zenita Kazań nie stracili nawet seta. Nie inaczej było w decydującym meczu. W Krakowie Rosjanie pokonali mistrza Włoch Cucine Lube Civitanova 3:0 i pierwszy raz w historii sięgnęli po ten tytuł.

Dotychczas prowadzona obecnie przez Władimira Alekno ekipa z Kazania dwukrotnie zdobywała srebro i dwukrotnie brąz. Po złoto sięgnęła dopiero teraz. I to w jakim stylu! Po drodze rosyjski zespół nie stracił bowiem ani jednego seta. W decydującym starciu było podobnie.
Nie znaczy to jednak, że finał miał jednostronny przebieg. Wręcz przeciwnie, mógł się podobać kibicom, choć w Krakowie niewiele miejsc było zapełnionych. Fani mogli zobaczyć siatkówkę na najwyższym światowym poziomie.

Starcie bombardierów

Po dwóch stronach siatki stanęli najskuteczniejsi bombardierzy tej imprezy, a nawet ostatnich lat. W Zenicie duet stworzyli Rosjanin Maksym Michajłow i Leon, w Lube Kubańczyk z włoskim paszportem Osmany Juantorena, wybrany później MVP imprezy i Bułgar Cwetan Sokołow.
To gwarantowało duże emocje, ale i bardzo ostre zagrywki. Tak też było. Obie ekipy w tym elemencie nie ustępowały na krok. Zenit imponował także blokiem i to dawało im sporą przewagę - zwłaszcza w końcówkach setów.
W pierwszej partii Zenit musiał walczyć do samego końca. Przy stanie 25:25 sędzia pokazał punkt dla Lube, ale wówczas Alekno poprosił o wideoweryfikację i miał rację. Zamiast remisu było 26:25 dla Kazania. Kolejna piłka także należała do nich i Zenit wygrał 27:25.
W dwóch kolejnych setach rosyjski zespół odskakiwał rywalom po drugiej przerwie technicznej i już tylko utrzymywał przewagę. Poniżej oczekiwań w finale spisywał się Sokołow, ale po stronie Lube atak na swoje barki wziął Juantorena. To właśnie on zdobył najwięcej punktów w meczu - 22. Leon miał ich 19. Kolejne partie kończyły się do 22.

W meczu o trzecie miejsce PGE Skra Bełchatów przegrała z obrońcą tytułu brazylijskim zespołem Sadą Cruzeiro 0:3. Impreza po raz pierwszy odbyła się w Polsce. Siatkarze gościli w Opolu, Łodzi i Krakowie. W fazie grupowej odpadł mistrz Polski ZAKSA Kędzierzyn Koźle.

Zenit Kazań - Cucine Lube Civitanova 3:0 (27:25, 25:22, 25:22)
Zenit: Wilfredo Leon, Maksym Michajłow, Matthew Anderson, Artem Wołwicz, Aleksander Butko, Aleksander Gucaliuk - Aleksiej Werbow (libero) - Aleksiej Samojlenko, Walentine Krotkow.
Lube: Osmany Juantorena, Cwetan Sokołow, Jiri Kovar, Enrico Cester, Davide Candellaro, Micah Christenson - Jenia Grebennikov (libero) - Taylor Sander, Dragan Stankovic, Tsimafei Zhukouski.
Autor: lukl / Źródło: sport.tvn24.pl