Obrońcy tytułu w ćwierćfinale Ligi Mistrzów. Warta Zawiercie odpadła po zwycięstwie

15/02/2023, 20:28 GMT+1

Siatkarze Grupy Azoty Kędzierzyn-Koźle przypieczętowali swój awans do 1/4 finału Ligi Mistrzów 2022/23. W środę co prawda przegrali we własnej hali z Aluronem CMC Wartą Zawiercie 2:3, ale pierwszy mecz barażowy wygrali 3:0 i w rewanżu byli w komfortowej sytuacji.

Grupa Azoty Kędzierzyn-Koźle awansowała do 1/4 finału Ligi Mistrzów

Kędzierzynianie do awansu potrzebowali tylko dwóch wygranych setów w środowym spotkaniu. Swoje zadanie zrealizowali już w trzech pierwszych partiach.
W kolejnych odsłonach trener mistrzów Polski Tuomas Sammelvuo wpuścił na plac gry drugą szóstkę (oraz drugiego libero). Trener Aluronu Michał Winiarski na czwartego seta i tie-breaka też posłał do boju niemal samych zmienników (pozostał tylko Miłosz Zniszczoł).

Goście wysoko zawiesili poprzeczkę

Drużyny prowadziły bardzo długo zaciętą walkę w inauguracyjnej odsłonie. Do wyniku 15:15 wielokrotnie notowano remis. Grupa Azoty odskoczyła potem na dwa punkty (17:15, 20:18), ale rywale zdołali znowu wyrównać stan rywalizacji.
W tym momencie trener Aluronu zdecydował się wpuścić na zagrywkę Patryka Łabę. Ten zdobył punkt bezpośrednio z niej i było 22:23. Nie był to jednak decydujący moment tego seta. Po chwili ten sam zawodnik popsuł serwis, zaś kibice obserwowali grę na przewagi. Drużyna z Jury Krakowsko-Częstochowskiej miała trzy piłki setowe, ale ostatecznie to gospodarze wygrali 28:26.
W drugim secie od początku inicjatywę miał zespół z Zawiercia. Wygrał i przedłużył swoje szanse na awans.
Gdy w trzecim secie było 23:20, wydawało się, że sprawa awansu jest już rozstrzygnięta. Dzięki świetnym zagrywkom Bartosza Kwolka po chwili było 23:22. Ostatecznie tę odsłonę Grupa Azoty wygrała 25:23.

Po roszadach w składach obu ekip lepiej na placu gry radzili sobie gracze z Zawiercia, którzy wygrali to spotkanie 3:2.
Kędzierzynianie zakończyli rundę grupową na drugim miejscu, natomiast Aluron miał najlepszy bilans spośród drużyn, które uplasowały się na trzecich pozycjach.
W obecnym sezonie w polskiej ekstraklasie Aluron CMC grał z kędzierzynianami na remis – u siebie wygrał 3:1, w rewanżu przegrał w identycznym stosunku.
Broniący trofeum w LM kędzierzynianie w ćwierćfinale zmierzą się z Itasem Trentino.
Grupa Azoty Kędzierzyn-Koźle - Aluron CMC Warta Zawiercie 2:3 (28:26, 21:25, 25:23, 19:25, 11:15)
Grupa Azoty Kędzierzyn-Koźle: Aleksander Śliwka, David Smith, Łukasz Kaczmarek, Bartosz Bednorz, Dmytro Paszycki, Marcin Janusz – Erok Shoji (libero) - Adrian Staszewski, Nobert Huber, Przemysław Stępień, Twan Wiltenburg, Bartłomiej Kluth, Wojciech Żaliński, Kornaliusz Banach (libero).
Aluron CMC Warta Zawiercie: Bartosz Kwolek, Michał Szalacha, Dawid Konarski, Uros Kovacevic, Miłosz Zniszczoł Miguel Tavares – Santiago Danani (libero) - Patryk Łaba, Dawid Dulski, Marcin Waliński, Krzysztof Rejno, Michał Kozłowski, Bartosz Makoś (libero).
Autor: jac / Źródło: PAP