Finał Ligi Mistrzów. Lube Civitanova - Zenit Kazań 3:1

18/05/2019, 20:05 GMT+2

Siatkarze Cucine Lube Civitanova wygrali po raz drugi w historii Ligę Mistrzów. W wielkim finale w Berlinie włoski zespół pokonał Zenit Kazań 3:1 i przerwał tym samym okres dominacji tego rosyjskiego klubu, który triumfował w czterech poprzednich edycjach.

Drużyna z Maceraty w ostatnich dniach nie próżnowała. We wtorek wygrała piąty, decydujący mecz finałowy we włoskiej ekstraklasie, a w sobotę okazała się najlepsza w Lidze Mistrzów. Włosi jednocześnie wzięli rewanż na zespole z Kazania za finał poprzedniej edycji.

Dominacja

Wprawdzie siatkarze Ferdinando De Giorgiego, byłego trenera reprezentacji Polski, przegrali wyraźnie seta otwarcia, to nie zraziło ich to i w każdej z trzech kolejnych partii nie pozwolili rywalom na zdobycie choćby 20 punktów. W ostatniej odsłonie prowadzili 23:12, ale pozwolili rywalom na zdobycie siedmiu punktów z rzędu. Po przerwie atak skończył Kubańczyk z brazylijskim paszportem Yoandy Leal, a piłkę meczową wykorzystał Bułgar Cwetan Sokołow.
To właśnie ten ostatni był najlepiej punktującym siatkarzem w tym spotkaniu - zdobył 17 "oczek". W ekipie Zenita liderem był charyzmatyczny Francuz Earvin N'Gapeth, który punktował 14 razy.
To drugi triumf Lube w historii. Wcześniej Włosi triumfowali w 2002 roku, jeszcze pod nazwą Lube Banca Marche Macerata. W latach 2016-17 wywalczyli trzecie miejsce. Zenit z kolei był najlepszy w Europie sześć razy - w 2008 (jako Dynamo Kazań), 2012 roku oraz w latach 2015-18. Przed tym sezonem z klubu odszedł jeden z jego liderów - Kubańczyk z polskim paszportem Wilfredo Leon.

W nowej formule

W tym sezonie obowiązywała nowa formuła rozgrywek w LM. Zrezygnowano z turnieju finałowego z udziałem czterech ekip. Zwycięzcy półfinałów rozegrali jeden decydujący mecz o trofeum na neutralnym terenie. Lube, walcząc o awans do decydującego spotkania, pokonała PGE Skrę Bełchatów. Zenit rundę wcześniej wyeliminował Trefla Gdańsk.

Kilka godzin wcześniej w Berlinie odbył się finał kobiecych zmagań w LM. We włoskim finale Igor Gorgonzola Novara pokonał Imoco Volley Conegliano Joanny Wołosz 3:1.
Cucine Lube Civitanova - Zenit Kazań 3:1 (16:25, 25:15, 25:12, 25:19)
Autor: lukl/TG / Źródło: eurosport.pl, PAP