Brazylia - Włochy w półfinale mistrzostw świata w siatkówce kobiet 2022. Wynik meczu i relacja

13/10/2022, 20:10 GMT+2

Po stojącym na bardzo wysokim poziomie meczu siatkarki Brazylii ograły Włoszki w półfinale mistrzostw świata. W holenderskim Apeldoorn ekipa Canarinhos triumfowała 3:1 (25:23, 22:25, 26:24, 25:19). W finale MŚ Brazylijki zmierzą się w sobotę z Serbkami. Ten zespół w ćwierćfinale wyeliminował Polki.

W meczu Włoszek z Brazylijkami trudno było wskazać zdecydowane faworytki. Co prawda siatkarki z Ameryki Południowej namęczyły się w ćwierćfinale, dopiero po tie-breaku ogrywając Japonię (18:25, 18:25, 25:22, 27:25, 15:13), ale jednak pokazały, że potrafią wytrzymać tak ogromną presję.
Z kolei Włoszki znacznie szybciej pokonały Chiny 3:1 (25:16, 25:22, 13:25, 25:17). Oba mecze były rozgrywane w Apeldoorn.

Twarda walka w końcówkach

Już pierwszy set konfrontacji Włoszek z Brazylijkami pokazał, że trafiły na siebie dwa bardzo mocne zespoły. Partia była niezwykle wyrównana i nikt nie potrafił wypracować sobie większej niż kilkupunktowej przewagi. Twarda walka toczyła się do ostatnich piłek. Kluczowe dla zwycięstwa Brazylijek było powstrzymanie w najważniejszych momentach liderki Włoszek Paoli Egonu.
Na początku drugiego seta inicjatywę miały Brazylijki, ale z czasem wszystko się wyrównało. Końcówka ponownie była niezwykle emocjonująca. Tym razem jednak mistrzynie Europy zasypały rywalki mocnymi, skutecznymi atakami i wygrały 25:22.
Trzeciego seta raz jeszcze znacznie lepiej zaczęły Brazylijki, które nie myliły się na zagrywce, a w ataku brylowała ich liderka Gabi. Canarinhos prowadziły już nawet 19:15. Włoszki nie poddały się i konsekwentnie niwelowały straty. Do remisu doprowadziły przy stanie 21:21, a następnie miały piłkę setową. Raz jeszcze szansę zmarnowała Egonu, a po kolejnych udanych akcjach z wygranej cieszyły się Brazylijki.

Kluczem do zwycięstwa dla ekipy trenera Ze Roberto była świetna gra w obronie, niezwykle szczelny blok i skuteczny atak. Te elementy świetnie funkcjonowały także na początku czwartej partii. Brazylijki bawiły się grą i wyszły na pewne prowadzenie 14:7. Trener Italii poprosił o czas, ale na niewiele się to już zdało. Rywalki nadal grały siatkarski koncert, a rozbite Włoszki uległy 19:25.
Decydujące o medalach mecze rozegrane zostaną w Apeldoorn w sobotę.
Brazylia - Włochy 3:1 (25:23, 22:25, 26:24, 25:19)
Autor: dasz/po / Źródło: eurosport.pl