"Atomówki" najlepsze w Polsce

04/05/2013, 20:47 GMT+2

Siatkarki Atomu Trefl Sopot obroniły tytuł mistrza Polski. W decydującym piątym meczu pokonały Tauron MKS Dąbrowa Górnicza 3:2 (18:25, 20:25, 25:23, 27:17, 15:12) i wygrały całą rywalizację finałową 3:2.

Sobotni mecz lepiej zaczęły spotkanie dąbrowianki. Grały spokojnie, popełniały mniej błędów, lepiej przyjmowały i przy drugiej przerwie technicznej prowadziły 16:9. Trener Atomu Adam Grabowski zrobił trzy zmiany, ale po chwili było 20:12. Sopocianki część strat odrobiły, jednak nie miały szans na odwrócenie losów seta.

W drugiej partii trener sopocianek "czas" wziął już przy stanie 3:0 dla MKS, a jego zespół zdobył pięć punktów z rzędu. To zapowiadało spore emocje. I były. Tauron wypracowywał przewagę (8:5, 12:8), Atom "gonił" wynik i wyrównał (15:15). Ostatni raz remis był przy stanie 17:17. Później nastąpił "odjazd" dokładniejszych dąbrowianek.

Jak się nie wygrywa 2:0, to...

W trzecim secie zawodniczki obu zespołów na początku zaprezentowały nerwową, dość chaotyczną grę. Wynik był bliski remisu. Szybciej uspokoiły się zawodniczki Tauronu i wyszły na prowadzenie 12:9. Szkoleniowiec Atomu zareagował prośbą o przerwę. Niewiele pomogło. Po "asie" Mai Tokarskiej wynik brzmiał 16:12. Sopocianki doprowadziły jeszcze do remisu po 17 i rywalizacja nabrała jeszcze większych "rumieńców". Kiedy było 20:17 spiker zaczął mówić o końcu spotkania. Tymczasem znów drużyna gości wyrównała (21:21), a po dwóch trudnych zagrywkach Rachel Rourke wygrała do 23.

Dąbrowianki na pewno nie chciały pozwolić rywalkom na doprowadzenie do tie-breaka. Z oczywistych względów plan drużyny gości był odmienny. Zyskali na tym kibice, którzy obejrzeli walkę o każdą piłkę nad i po obu stronach siatki. Trener MKS Waldemar Kawka dokonywał zmian, bo tym razem to jego zespół znalazł się w opałach i przegrywał 5:8, 8:16, 13:21. Rozpędzonych sopocianek nie dało się zatrzymać. Wygrały pewnie, czego efektem był piąty set.

Decydował tie-break

"Żarty się skończyły" - ogłosił przed jego rozpoczęciem spiker. Miał rację. Ta część przypominała ostatnią rundę wyrównanego pojedynku bokserskiego. Zaczęło się od wyniku 4:2, po trzech dobrych akcjach Atomu było 4:5. Przy zmianie stron drużyna z Sopotu prowadziła 8:6. I nie pozwoliła już sobie odebrać wygranej i złota.

Tauron MKS Dąbrowa Górnicza - Atom Trefl Sopot 2:3 (25:18, 25:20, 23:25, 17:25, 12:15)

Tauron MKS: Frauke Dirickx, Maja Tokarska, Charlotte Leys, Milena Stacchiotti, Katarzyna Zaroślińska, Joanna Staniucha-Szczurek - Krystyna Strasz (libero) oraz Ivana Plchotova, Magdalena Śliwa, Joanna Kaczor, Natalia Nuszel,

Atom Trefl: Izabela Bełcik, Erika Coimbra, Julia Szeluchina, Justyna Łukasik, Rachel Rourke, Klaudia Kaczorowska - Mariola Zenik (libero) oraz Dorota Wilk, Anita Kwiatkowska, Noris Cabrera, Anna Podolec, Dorota Pykosz,

Autor: adsz / Źródło: tvn24.pl, PAP