Arcada Galati - Jastrzębski Węgiel, wynik i relacja, Liga Mistrzów siatkarzy - eliminacje

12/11/2020, 20:23 GMT+1

Siatkarze Jastrzębskiego Węgla wykonali swój plan i bardzo pewnie wywalczyli awans do Ligi Mistrzów. W decydującym meczu zawodnicy Luke’a Reynoldsa pokonali na wyjeździe rumuńską Arcadę Galati 3:0 (25:18, 25:16, 25:17).

Grupowymi rywalami zespołu z Jastrzębia-Zdroju będą rosyjski Zenit Kazań, słoweński ACH Volley Ljubljana oraz niemiecki Berlin Recycling Volleys. Gospodarzami dwóch turniejów zostały kluby z Berlina (grudzień) i Kazania (luty).

Nie pozostawili złudzeń

Jastrzębianie w podróż do Rumunii wyruszyli w niedzielę, a wrócą w piątek. Ich mecz potrwał zaledwie 71 minut.
Zawodnicy trenera Reynoldsa podkreślali, że są faworytami tej rywalizacji i potwierdzili to na parkiecie. Dominowali od pierwszej do ostatniej akcji. Szkoleniowiec gospodarzy Sergiu Stancu prosił o przerwy, wymieniał rozgrywających, rotował składem, ale nie był w stanie odmienić losów spotkania.
Siatkarze z Jastrzębia-Zdroju bardzo mocno zagrywali, lepiej blokowali i byli skuteczniejsi w ataku. W efekcie już w pierwszym secie na ich twarzach pojawił się uśmiech.
Każdą partię spotkania wygrali wyraźnie, nawet kiedy w trzecim secie na boisku pojawiła się klubowa młodzież - 19-latkowie Michał Gierżot i Patryk Cichosz-Dzyga.

Wszystko miało wyglądać inaczej

Początkowo w turnieju w Gałaczu miał również wziąć udział Fino Kaposvar VC. Węgrzy zrezygnowali z powodu zakażeń koronawirusem w zespole.
Druga runda kwalifikacji jest dla jastrzębian pechowa. Najpierw o awansie miały decydować trzy turnieje (po kolei u każdego z uczestników), potem dwa - w Jastrzębiu (13-15 października) i Gałaczu (27-29). Kiedy zakażenia koronawirusem stwierdzono w polskiej ekipie, a krótko potem także w węgierskiej, CEV anulowała zawody w Polsce.
Działacze z Gałacza początkowo domagali się rozstrzygnięcia zaplanowanych w Jastrzębiu meczów walkowerami na ich korzyść.
Ostatecznie jednak ustalono, że kwalifikację zdobędzie zwycięzca zawodów w Rumunii, które najpierw przeniesiono o dwa tygodnie z powodu zakażeń w ekipie gospodarzy, a potem okazało się, że odbędą się w okrojonej obsadzie. Węgrzy formalnie przegrali oba swoje spotkania po 0:3 w setach i 0-75 w punktach.
Jastrzębianie byli gospodarzem turnieju pierwszej rundy eliminacji. Polska drużyna pokonała wówczas białoruskiego Stroitiela Mińsk i holenderskie Draisma Dynamo Apeldoorn po 3:0.
Arcada Galati – Jastrzębski Węgiel (18:25, 16:25, 17:25)
Autor: Skrz/dasz / Źródło: PAP