1. kolejka PlusLigi: wyniki i relacja – ekstraklasa siatkarzy

14/09/2020, 16:00 GMT+2

Pod koniec ubiegłego tygodnia wystartował długo wyczekiwany sezon siatkarskiej PlusLigi. Pierwsza kolejka dostarczyła nam wielu zaciętych meczów i niespodziewanych zwrotów akcji. Mistrzowskie aspiracje potwierdziła Grupa Azoty Zaksa Kędzierzyn-Koźle. Najlepsza ekipa poprzednich rozgrywek po inauguracyjnej serii spotkań otwiera ligową tabelę.

Siatkarze Grupy Azoty Zaksy Kędzierzyn-Koźle

Aż pół roku przyszło czekać kibicom na powrót siatkarskiej ekstraklasy. Miniony sezon został przerwany 12 marca z powodu wybuchu pandemii COVID-19. Po blisko dwóch tygodniach Polska Liga Siatkówki ogłosiła, że nie zostanie już wznowiony. Nie przyznano medali, a ostateczną kolejność drużyn ustalono na podstawie punktów zdobytych w fazie zasadniczej.

Cierpliwość kluczem do sukcesu

Nowe rozgrywki zainaugurowały derby województwa opolskiego. Beniaminek Stal Nysa podejmował we własnej hali Grupę Azoty Zaksę Kędzierzyn-Koźle. Już przed meczem łatwo było wskazać zdecydowanego faworyta tego spotkania, lecz wbrew przewidywaniom początek był bardzo wyrównany.
Gospodarze w pierwszym secie długo nie odstawali poziomem od kędzierzynian i dzielnie walczyli punkt za punkt. Dopiero pod koniec premierowej odsłony siatkarze Zaksy zdołali zbudować większą przewagę i nie pozwoli się już dogonić. W kolejnych partiach przyjezdni zdecydowanie zdominowali już graczy z Nysy i odnieśli pewne zwycięstwo 3:0.
- Trudno powiedzieć, co się działo z nami od drugiego seta. Po pierwszym wydało się, że w tym meczu będziemy mogli walczyć z Zaksą. Niestety drugi i trzeci pokazał, że rywal przewyższał nas w każdym elemencie - przyznał rozgrywający Stali Marcin Komenda.
MVP spotkania został wybrany atakujący Zaksy Łukasz Kaczmarek.
- Wiedzieliśmy jakie rywal ma atuty, że są tam zawodnicy z głośnymi nazwiskami, którzy mogą pociągnąć grę, sprawić nam trudności. Uważam, że zagraliśmy mądrą siatkówkę, popełnialiśmy małą liczbę błędów. Natomiast Stal bardzo ryzykowała przy zagrywce, a im to nie wychodziło. Nasza cierpliwość, mądra gra była kluczem do sukcesu - powiedział najlepszy zawodnik meczu.
Oprócz Zaksy tylko GKS Katowice zakończył pierwszą ligową kolejkę bez straty seta, pewnie pokonując na wyjeździe Ślepsk Malow Suwałki.

Emocje do końca

Bardziej zacięte widowisko stworzyły ekipy Cerrad Enea Czarni Radom i Indykpol AZS Olsztyn. Radomianie przegrywali w tym starciu już 1:2, lecz przyparci do ściany odwrócili jego losy. Doprowadzili do tie-breaka i zwyciężyli w nim 15:13. Gospodarzy do sukcesu poprowadził doświadczony Dawid Konarski. Atakujący Czarnych zdobył 21 punktów.

Podobne emocje towarzyszyły konfrontacji Aluronu CMC Warty Zawiercie z Jastrzębskim Węglem. Jastrzębianie przy stanie 1:2 w czwartym secie z trudem zdołali powrócić do meczu, a w tie-breaku ostatecznie przechylili szalę zwycięstwa na swoją stronę. Nagrodę MVP zgarnął Tomasz Fornal - autor 24 punktów. W zespole z Zawiercia najlepsze zawody rozegrał Mateusz Malinowski, zaliczając aż 27 punktów.
W pozostałych meczach inauguracyjnej kolejki PGE Skra Bełchatów ograła na wyjeździe Cuprum Lubin 3:1, a VERVA Warszawa Orlen Paliwa w takich samych rozmiarach pokonała MKS Będzin.
Ostatnie spotkanie tej serii pomiędzy Asseco Resovią Rzeszów i Treflem Gdańsk zostanie rozegrane 21 października.

Wyniki meczów 1. kolejki ekstraklasy siatkarzy:

piątek:
Stal Nysa - Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (19:25, 13:25, 16:25)
sobota:
Ślepsk Malow Suwałki - GKS Katowice 0:3 (18:25, 22:25, 25:27)
Cerrad Enea Czarni Radom - Indykpol AZS Olsztyn 3:2 (25:17, 23:25, 19:25, 25:21, 15:13)
Cuprum Lubin - PGE Skra Bełchatów 1:3 (25:20, 22:25, 28:30, 24:26)
niedziela:
Aluron CMC Warta Zawiercie - Jastrzębski Węgiel 2:3 (21:25, 25:19, 25:19, 25:27, 12:15)
MKS Będzin - VERVA Warszawa Orlen Paliwa 1:3 (20:25, 14:25, 25:20, 24:26)
Autor: jac / Źródło: eurosport.pl, PAP, siatka.org