Sukcesy Polaków w PŚ w Gdańsku. Podium Kuczyńskiego i Niewińskiego

18/02/2024, 20:42 GMT+1

Łukasz Kuczyński w sobotę i Michał Niewiński w niedzielę zajęli trzecie miejsca na 500 metrów w zawodach Pucharu Świata w short tracku rozegranych w Gdańsku. W hali Olivia rywalizowało blisko 190 zawodników z 31 krajów.

Puchar Świata w Gdańsku. Michał Niewiński odebrał brązowy medal za bieg na 500 m

Finałowy turniej Pucharu Świata w short tracku po raz pierwszy odbył się w Polsce. W tej edycji zawody na krótkim torze rozegrane zostały w Montrealu (dwa razy), Pekinie i Seulu, a poprzednio w Dreźnie.
W Niemczech Biało-Czerwoni wywalczyli trzy brązowe medale. Dwa, na 1000 i 500 m, zdobyła Kamila Stormowska. Autorem trzeciego, na najkrótszym dystansie, był Kuczyński.

Podium Polaka po dyskwalifikacji

W Gdańsku Kuczyński ponownie uplasował się na najniższym stopniu podium. Dokonał tego w sobotę, natomiast w niedzielę jego wyczyn powtórzył Niewiński.

Puchar Świata w Gdańsku. Łukasz Kuczyński zajął trzecie miejsce w biegu na 500 m

Polak wystartował z trzeciego miejsca i jechał równo z Feliksem Rousselem. Na pierwszym okrążeniu Kanadyjczyk zaatakował barkiem Niewińskiego, który stracił równowagę i rytm. Reprezentant Juvenii Białystok był na mecie czwarty, ale Roussel został zdyskwalifikowany, dzięki czemu przesunął się na trzecią lokatę.

Puchar Świata w Gdańsku. Michał Niewiński zajął trzecie miejsce w biegu na 500 m

W niedzielę na siódmej pozycji zakończył rywalizację na 1000 m Felix Pigeon, a na dziesiątej Stormowska, poza tym na 500 m Diane Sellierowi przypadła dziewiąta lokata.

Puchar Świata w Gdańsku. Felix Pigeon zajął 7. miejsce w biegu na 1000 m

W klasyfikacji ogólnej PŚ Stormowska była szósta na 1000 i dziewiąta na 500 m, na tym ostatnim dystansie Niewiński uplasował się na ósmej, a Kuczyński na dziesiątej pozycji.

Popis Holenderek

W hali Olivia cztery medale zdobyła Selma Poutsma. Holenderka triumfowała na 500 m oraz w sztafecie mieszanej na 2000 m i kobiet na 3000 m, była także druga na 500 m. Jej rodaczka Xandra Velzeboer trzy razy stanęła na najwyższym stopniu podium – na 500 m oraz w sztafetach kobiet i mieszanej.
Amerykanka Kristen Santos-Griswold zwyciężyła na 1000 i 1500, zdobyła także brąz w kobiecej sztafecie, a Kanadyjczyk Steven Dubois okazał się najlepszy na 500 m i w męskiej sztafecie na 5000 m, został również sklasyfikowany na drugiej pozycji na 500 m.
W tym roku w Gdańsku zaplanowano trzy duże imprezy na krótkim torze. W styczniu rozegrano mistrzostwa Europy, natomiast w dniach 22-25 lutego odbędzie się czempionat globu juniorów. Z kolei w połowie marca w Rotterdamie łyżwiarze rywalizować będą w mistrzostwach świata seniorów.