Igrzyska olimpijskie Paryż 2024. Polki zagrają w kwalifikacjach w Monako - z kim? Kiedy turniej? Kto awansował?

Akt. 13/04/2024, 09:45 GMT+2

Reprezentacja Polski kobiet w rugby siedmioosobowym nadal ma szansę na udział w tegorocznych igrzyskach olimpijskich. Biało-Czerwone będą jedną z dwunastu drużyn, które powalczą o ostatni bilet do Paryża w turnieju repasażowym w Monako. Finałowe kwalifikacje odbędą się w dniach 21-23 czerwca.

Tokio. Rugby: Nowozelandki mistrzynami olimpijskimi

W olimpijskich turniejach rugby 7 rywalizować będzie po dwanaście reprezentacji narodowych kobiet i mężczyzn. Poznaliśmy już 22 z 24 uczestników nadchodzących igrzysk w Paryżu. Do tego grona dołączą jeszcze zwycięzcy repasażowych zawodów w Monako.
Polki dostały się do tej imprezy dzięki zajęciu drugiego miejsca w Igrzyskach Europejskich Kraków-Małopolska 2023. Pierwsza lokata gwarantowała bezpośrednią kwalifikację olimpijską, ale Biało-Czerwone w finale uległy Wielkiej Brytanii.

Rywalki Polek w czerwcowych kwalifikacjach olimpijskich

Obok reprezentantek Polski prawo startu w turnieju repasażowym w Monako podczas igrzysk europejskich wywalczyły Czeszki, które uplasowały się tam na trzeciej pozycji. W czerwcowej rywalizacji kobiet udział wezmą również: Argentyna, Paragwaj, Meksyk, Jamajka, Kenia, Uganda, Papua Nowa Gwinea, Samoa, Chiny i Hongkong.
W pierwszej fazie drużyny będą podzielone na trzy grupy, z których awans do fazy pucharowej wywalczą po dwie najlepsze ekipy. Finał o olimpijski bilet do Paryża zostanie rozegrany 23 czerwca.

Reprezentacja Polski rugby 7 w finale igrzysk europejskich

Kwalifikację do olimpijskiego turnieju rugby 7 kobiet w Paryżu wywalczyły już: Nowa Zelandia, Australia, Stany Zjednoczone, Irlandia, Brazylia, Wielka Brytania, Kanada, Republika Południowej Afryki, Fidżi, Japonia oraz Francja jako gospodarz igrzysk.
Z kolei w turnieju mężczyzn poza Francją zapewniony start mają: Nowa Zelandia, Argentyna, Fidżi, Australia, Urugwaj, Irlandia, Stany Zjednoczone, Kenia, Samoa i Japonia. Szansy na dołączenie do tego grona nie mają już Polacy, którzy nie wywalczyli przepustki do repasaży w Monako.