Rajd Safari w Kenii: Wyniki i relacja - Rajdowe mistrzostwa świata

26/06/2022, 15:13 GMT+2

Szósta runda tegorocznych rajdowych mistrzostw świata będzie na pewno dobrze wspominana przez Kajetana Kajetanowicza. Kierowca Skoda Fabia Rally2 Evo zwyciężył w klasie WRC2 w rozgrywanym w Kenii Rajdzie Safari. W głównej kategorii triumfował Fin Kalle Rovanpera (Toyota Yaris Rally1).

Drugie miejsce ze stratą 52,8 s zajął Brytyjczyk Elfyn Evans, a trzecie Japończyk Takamoto Katsuta - strata 1.42,7. Obaj, podobnie jak zwycięzca, to kierowcy fabryczni ekipy Toyota Gazoo Racing WRT, którzy zajęli całe podium.

Afrykański sen, z którego nie chce się obudzić

Na dodatek czwarty był ośmiokrotny mistrz świata Francuz Sebastien Ogier, którzy także reprezentuje w wybranych rundach mistrzostw świata barwy japońskiego teamu. Dopiero na piątej pozycji ze stratą ponad 10 minut został sklasyfikowany Belg Thierry Neuville (Hyundai I20 Rally1).
W WRC2 Kajetanowicz, który debiutował w Afryce, także pojechał doskonale. Szybko, ale rozsądnie, nie ryzykował tam, gdzie rywale wypadali z drogi i tracili szansę na dojechanie do mety. Wicemistrz świata w WRC3 z poprzedniego sezonu w Kenii o 19.08,2 wyprzedził drugiego Amerykanina Seana Johnstona (Citroen C3 Rally2). Dzięki pierwszemu w sezonie zwycięstwu "Kajto" objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej WRC2.
- To jest jak sen, z którego nie chcę się obudzić. To najtrudniejsza runda WRC i wygrana w niej jest czymś niesamowitym. Dziękuję całemu mojemu zespołowi, wykonali naprawdę dobrą pracę. To jest fantastyczne - cieszył się na mecie Kajetanowicz, który w klasyfikacji generalnej uplasował się na 9. pozycji. Polaka wyprzedzili tylko kierowcy dysponujący najnowszej generacji samochodami z napędem hybrydowym Rally1.
W klasyfikacji mistrzostw świata po 6 z 13 rund prowadzi Rovanpera, mając 145 pkt. Drugi jest Neuville - 80 pkt, a trzeci ex aequo Estończyk Ott Tanak (Hyundai I20 Rally1) i Katsuta - po 62 pkt. Tanak miał w Kenii awarię i do mety nie dojechał.
Na siódmej pozycji jest sklasyfikowany Sebastien Loeb - 35 pkt, zwycięzca pierwszej rundy mistrzostw świata Rajdu Monte Carlo, a na ósmej Sebastien Ogier - 34 pkt. Obaj francuscy mistrzowie nie startują już w pełnym cyklu, kontrakty podpisali ze swoimi zespołami tylko na kilka imprez. Promują nowe samochody z napędem hybrydowym.