Mistrzostwa świata w pływaniu 2022: Udany dzień polskich pływaków. Padły rekordy

24/06/2022, 18:36 GMT+2

Katarzyna Wasick i Ksawery Masiuk awansowali do finałów rozgrywanych w Budapeszcie mistrzostw świata w pływaniu, bijąc przy tym rekordy Polski w swoich konkurencjach. Jakub Majerski w finale na 100 m stylem motylkowym zajął 7. miejsce.

Katarzyna Wasick

Wasick wygrała swój wyścig półfinałowy na 50 m stylem dowolnym, uzyskując 24,11 s, co jest nowym rekordem kraju.
Do finału awansowała z najlepszym czasem z całej stawki w półfinałach. Drugi wynik - 24,15 - uzyskała rekordzistka świata w tej konkurencji Szwedka Sarah Sjoestroem, która kilkanaście minut wcześniej wywalczyła czwarty z rzędu złoty medal na 50 m stylem motylkowym.
Dwukrotnie nowe rekordy Polski ustanawiał w piątek Masiuk. Rano na 50 metrów stylem motylkowym popłynął z czasem 24,64. Kilka godzin później uzyskał 24,48 i awansował do finału.
Najlepszy czas obu półfinałów w tej konkurencji uzyskał Amerykanin Justin Ress - 24,14, a minimalnie słabszy był jego rodak Hunter Armstrong - 24,16. Masiuk zakwalifikował się do finału z piątym czasem. Tomasz Polewka z wynikiem 25,28 zakończył zmagania na półfinale.

Siódmy wynik Majerskiego

Siódme miejsce w finale na 100 m stylem motylkowym zajął Majerski. Zwyciężył reprezentant gospodarzy Kristof Milak - 50,14. Srebrny medal wywalczył Japończyk Naoki Mizunuma - 50,94, a brązowy Kanadyjczyk Joshua Liendo Edwards - 50,97.
Majerski jest rekordzistą Polski w tej konkurencji - w ubiegłym roku w Tokio uzyskał 50,92.
W porannych kwalifikacjach na 1500 m stylem dowolnym na 11. miejscu zmagania zakończył Krzysztof Chmielewski. Do finału zakwalifikowało się tylko ośmiu najlepszych pływaków.

19. tytuł Amerykanki

W finale na 800 m stylem dowolnym zwyciężyła Amerykanka Katie Ledecky, która tym samym wywalczyła 19. w karierze złoty medal mistrzostw świata. Została pierwszą w historii pływaczką, która w jednej konkurencji wygrała pięć finałów światowego czempionatu z rzędu.

25-letnia pływaczka, która w dorobku ma też siedem triumfów w igrzyskach olimpijskich, zdominowała konkurencję. Uzyskała czas 8.08,04 i miała więcej niż 10,5 sekundy przewagi nad srebrną medalistką - Australijką Kiah Melverton. Brąz wywalczyła Włoszka Simona Quadarella.
Rywalizację na 50 m stylem dowolnym wygrał Brytyjczyk Benjamin Proud - 21,32. Drugie miejsce zajął Amerykanin Michael Andrew - 21,41, a trzecie - Francuz Maxime Grousset - 21,57. Paweł Juraszek odpadł w półfinale, a Konrad Czerniak - w eliminacjach.

Jedyny piątkowy rekord świata

W rywalizacji sztafet mieszanych 4x100 m stylem dowolnym padł jedyny tego dnia rekord świata. Czwórka z Australii uzyskała 3.19,38 i poprawiła wynik reprezentacji USA z 2019 roku o dwie setne sekundy. Srebrny medal wywalczyli Kanadyjczycy, w składzie z mającą polskie korzenie Penny Oleksiak, a brązowy - Amerykanie. Polacy nie startowali.
Autor: macz/dasz / Źródło: eurosport.pl, PAP