Mistrzostwa świata 2022. Ksawery Masiuk brązowym medalistą na 50 m stylem grzbietowym - Pływanie

25/06/2022, 16:37 GMT+2

Ksawery Masiuk ostatecznie brązowym medalistą mistrzostw świata w pływaniu na dystansie 50 metrów stylem grzbietowym. Choć Polak pierwotnie odebrał srebro, to niedługo później dyskwalifikacja Amerykanina Justina Ressa została cofnięta.

Masiuk przepłynął w Budapeszcie długość basenu w czasie 24,49, o jedną setną sekundy gorszym od rekordu kraju, który 17-letni Polak ustanowił w piątkowe popołudnie. Wyprzedzili go Ress - 24,12 oraz jego rodak Hunter Armstrong - 24,14.

Początkowo Ressa zdyskwalifikowano, ponieważ zdaniem sędziów całe jego ciało było pod wodą w momencie, gdy dopłynął do mety. Podczas dekoracji Armstrong stanął na najwyższym, a Masiuk - na środkowym stopniu podium.

Srebro zamienione na brąz

Jednak kilkadziesiąt minut później uwzględniono protest amerykańskiej ekipy i ponownie zmieniono wyniki. "Jedynka" widnieje teraz obok nazwiska Ressa, a według Amerykańskiej Federacji Pływackiej Armstrong już przekazał złoty medal koledze z reprezentacji. Sam otrzyma srebro, a Polak odbierze brąz początkowo przyznany Włochowi Thomasowi Cecconowi - 24,51.

Biało-Czerwoni zakończyli udział w zawodach w stolicy Węgier z jednym srebrnym i jednym brązowym medalem. Drugie miejsce na 50 m stylem dowolnym zajęła Katarzyna Wasick.