Mistrzostwa świata 2019. Radosław Kawęcki w finale na 200 m grzbietem

25/07/2019, 15:45 GMT+2

Radosław Kawęcki będzie miał szansę powalczyć o pierwszy medal dla Polski podczas pływackich mistrzostw świata w południowokoreańskim Gwangju. W czwartek awansował do finału rywalizacji na 200 m stylem grzbietowym. Wydarzeniem tego dnia był rekord świata Australijek.

Dwukrotny srebrny medalista MŚ w tej konkurencji z 2013 i 2015 roku do piątkowego finału awansował z siódmym czasem. Osiągnął rezultat 1.57,24. W eliminacjach uzyskał 1.56,99. Sztuka ta nie udała się za to Jakubowi Skierce, który został zdyskwalifikowany. Najlepszy czas w półfinale zanotował Rosjanin Jewgienij Ryłow - 1.55.48. Walkę o medale w tej konkurencji zaplanowano na piątek.
Wcześniej w czwartek kwalifikacji nie przebrnęło troje Polaków. Na 100 m kraulem Katarzyna Wasick była 22. - 54,68, natomiast na 200 m stylem klasycznym Weronika Hallmann zajęła 24. miejsce - 2.30,22, a Dawid Szwedzki 41. - 2.15,91. Do finału nie awansowała również kobieca sztafeta 4x200 m kraulem, ale dziewiąte miejsce dało Biało-Czerwonym prawo startu w przyszłorocznych igrzyskach w Tokio.

Dwa rekordy, czwarty medal Amerykanina

W sztafecie ze zwycięstwa i rekordu świata cieszyły się Australijki. Pływaczki z antypodów uzyskały czas 7.41,50 i wyprzedziły Amerykanki i Kanadyjki. Po rekord popłynęły w składzie: Ariarne Titmus, Madison Wilson, Brianna Throssell, Emma McKeon.
Również wynik drugich Amerykanek - 7.41,87 - był lepszy od rezultatu Chinek sprzed 10 lat, który do czwartku był najlepszy w historii - 7.42,08. W broniącej tytułu ekipie z USA wystąpiła Katie Ledecky, która z powodu choroby przez ostatnie dwa dni nie wchodziła do basenu.
Swój czwarty medal mistrzostw świata zdobył Caeleb Dressel. Amerykanin wygrał czasem 46,96 w czwartek rywalizację na 100 m stylem dowolnym.
Z poprzednich MŚ - dwa lata temu w Budapeszcie - przywiózł siedem złotych krążków. Triumfował wówczas m.in. na 100 m stylem dowolnym. Podczas trwającej obecnie imprezy w Gwangju na najwyższym stopniu podium stał wcześniej w rywalizacji na 50 m stylem motylkowym oraz w sztafecie 4×100 m st. dowolnym. W sztafecie mieszanej 4×100 m st. zmiennym zaś wraz z reprezentacją USA wywalczył srebro.
W czwartek za Dresselem, który zanotował czas 46,96 - uplasował się mistrz olimpijski z Rio de Janeiro w tej konkurencji Australijczyk Kyle Chalmers - 47,08.