Mistrzostwa Europy w pływaniu - Paweł Korzeniowski odpadł, ale wywalczył olimpijską nominację

22/05/2021, 20:02 GMT+2

Pod koniec roku 2019 oznajmił, że karierę wznawia, bo chce wywalczyć olimpijską kwalifikację. Jest coraz bliżej celu. Do finału 100 m stylem motylkowym pływackich mistrzostw Europy w Budapeszcie Paweł Korzeniowski co prawda nie awansował, jednak wynikiem 51,72 na ten moment zapewnił sobie bilet do Tokio na igrzyska.

W półfinale zbliżający się do 36. urodzin zawodnik uzyskał dziewiąty czas.
Z pływaniem rozstał się w lutym 2017 roku, swoją decyzję ogłaszając w mediach społecznościowych. Potem zdanie zmienił. Zamierzał zostać pierwszym polskim pływakiem, który wystąpi w pięciu igrzyskach.
"51,72 na 100 m motylkiem i indywidualna kwalifikacja na igrzyska olimpijskie! Do końca maja zawodnicy mogą poprawić mój wynik, dlatego jeszcze nie świętuję. Za kilka dni wystartuję jeszcze na mistrzostwach Litwy i tam będę próbował zakwalifikować się do sztafet! Moje marzenie o piątych igrzyskach olimpijskich jest już bardzo blisko! Na oficjalne świętowanie trzeba jeszcze poczekać" - napisał na swoim Facebooku.

Czwarte miejsce w Atenach

Najbliżej olimpijskiego medalu Korzeniowski był w Atenach (2004), na 200 m stylem motylkowym zajmując wtedy czwarte miejsce. W sezonie 2005 został w tej konkurencji w Montrealu mistrzem świata.
W sobotę miejsce w finale ME 100 m motylkiem wywalczył Jakub Majerski, - 51,18 s, czwarty czas.
Olimpijską kwalifikację wywalczył tego dnia także Konrad Czerniak, na 50 m kraulem. Dokonał tego w porannych eliminacjach (22,00). W półfinale popłynął nieco wolniej 22,21 i zakończył rywalizację na 14. pozycji. Odpadł Paweł Juraszek - 21,97.
W półfinale 200 m stylem grzbietowym z rywalizacją pożegnała się Zuzanna Herasimowicz - 10. wynik, 2.12,55.

Mistrzostwa potrwają do niedzieli. Biało-Czerwoni sięgnęli po jeden medal - srebrny - zdobyty przez Katarzynę Wasick na 50 m kraulem.
Autor: ww / Źródło: PAP, eurosport.pl