Adam Peaty przegrał pierwszy raz od ośmiu lat na 100 metrów stylem klasycznym - Igrzyska Wspólnoty Narodów: Pływanie

02/08/2022, 05:42 GMT+2

Podczas pływackich zawodów na Igrzyskach Wspólnoty Narodów w Birmingham stało się coś, co zdawało się niemożliwe. Adam Peaty po ośmiu latach w końcu przegrał na koronnym dystansie 100 metrów stylem klasycznym. Brytyjczyk zajął odległe - jak na swoje możliwości - miejsce.

Peaty na 100 m żabką osiągnął czas 59,86 i skończył czwarty. To wynik gorszy o prawie trzy sekundy od jego rekordu świata, który ustanowił w 2019 roku. Multimedalista olimpijski prowadził na półmetku, ale 25 przed metę opadł z sił.

Stracił iskrę

Na podium stanęli Anglik James Wilby (59,25), Australijczyk Zac Stubblety-Cook (59,52) i jego rodak Sam Williamson (59,82).
Anglik ma w dorobku pięć medali igrzysk olimpijskich. W Tokio zdobył trzy krążki. Był najlepszy na 100 m stylem klasycznym i w sztafecie mieszanej 4x100 m stylem zmiennym. Zdobył też srebro w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym.
W Rio de Janeiro wywalczył złoto na 100 m stylem klasycznym i w sztafecie 4x100 m stylem zmiennym.
- Byłem o dwie sekundy wolniejszy niż podczas igrzysk olimpijskich, więc najwyraźniej coś poszło nie tak w moim cyklu treningowym - oznajmił rekordzista świata.
Peaty przez niemal rok nie startował w zawodach. Dziesięć tygodni temu złamał stopę. Igrzyska Wspólnoty Narodów były dla niego pierwszą imprezą od zeszłorocznych zmagań olimpijskich w Tokio, gdyż nie wziął udziału w czerwcowych mistrzostwach świata w Budapeszcie.
- Nie dbam o statystyki i o to, jak długo byłem niepokonany... Za każdym razem, gdy stoję w blokach, jestem gotów walczyć i ścigać się z każdym na świecie. Straciłem tę iskrę. Być może to kwestia mojej stopy - stwierdził pływak.
Od 2014 roku do niedzieli nie przegrał wyścigu na 100 m stylem klasycznym.
27-letni Anglik jest ośmiokrotnym mistrzem świata. Ma też w dorobku 16 medali mistrzostw Europy (nie licząc trofeów na krótkim basenie).

Autor: mb/twis / Źródło: PAP / eurosport.pl