Niezwykłe emocje w mistrzostwach świata. Polki pozostają w grze o awans

Akt. 07/12/2023, 20:11 GMT+1

Polskie piłkarki ręczne po niezwykle zaciętym boju wygrały w duńskim Herning z Serbią 22:21 (10:13) w rundzie głównej mistrzostw świata. Kolejny mecz Biało-Czerwone rozegrają w sobotę z faworytkami do złota Dunkami.

Polska - Iran na MŚ kobiet (źr. Newspix)

Polki w fazie grupowej turnieju pokonały Iranki 35:15, Japonki 32:30 i uległy wyraźnie faworyzowanym Niemkom 17:33. Z kolei rywalki przegrały z Danią 21:25 i Rumunią 28:37, a na koniec ograły Chile 30:16. Biało-Czerwone zdawały sobie sprawę, że z Serbią trzeba wygrać, aby zachować szansę awansu do kolejnej fazy turnieju.

Polki musiały gonić

Początek czwartkowego meczu kompletnie nie wyszedł Polkom. Rywalki mocno broniły i nasze zawodniczki miały kłopoty, żeby skutecznie zakończyć akcje. Bez problemu trafiały za to Serbki, które po niespełna pięciu minutach prowadziły 4:0.
Norweski trener Polek Arne Senstad musiał wziąć czas, a jego uwagi podziałały. Zmobilizowane Biało-Czerwone w końcu zaczęły grać mocniej w defensywie, a po szybkich kontrach trafiały Mariola Wiertelak, Monika Kobylińska i Karolina Kochaniak-Sala.

Monika Kobylińska w meczu Polska - Serbia

Walka była bardzo zacięta, ale z czasem inicjatywę przejęły Serbki, które wyszły na prowadzenie 8:4. Polki nie imponowały w ataku pozycyjnym, rozgrywały piłkę za wolno i nie potrafiły zaskoczyć rzutem z drugiej linii.
Na szczęście nieźle broniły, a w bramce dobrze prezentowała się Barbara Zima, która utrzymywała koleżanki w grze. Do końca pierwszej połowy nasze zawodniczki mozolnie goniły wynik. Grały nieźle, ale przeciwniczki także nie ustępowały. Do przerwy Polki przegrywały 10:13.

Świetna obrona, męczarnie w ataku

Początek drugiej odsłony widowiska był bardzo nerwowy, a oba zespoły przez 4 minuty nie potrafiły zdobyć bramki. Niemoc w ataku na moment przełamała Kochaniak-Sala. Później Polki miały wiele szans na doprowadzenie przynajmniej do remisu, ale były nieskuteczne. Z drugiej strony rywalki trafiły po aż 11. minutach posuchy.

Emilia Galińska cieszy się z gola w meczu Polska - Serbia

Mecz był trudny, ale Polki nie rezygnowały. Naciskały i w 44. minucie Magda Balsam doprowadziła do pierwszego remisu 15:15. Z kolei kilka akcji później Kochaniak-Sala dała zespołowi pierwsze prowadzenie 17:16.
Do końca walka była niezwykle zacięta. Wynik długo oscylował wokół remisu. W końcu, w 57. minucie, dobrze grającym Biało-Czerwonym udało sie wyjść na dwubramkowe prowadzenie 22:20. Po dramtycznej końcówce nasze szczypiornistki zdołały utrzymać prowadzenie. Wygrały 22:21.
Po tym zwycięstwie Polki mają 4 punkty na koncie, za wygrane z Japonią i Serbią. W sobotę, w kolejnym meczu mundialu, zmierzą się z bardzo mocnymi Dunkami (20:30). Na koniec rywalizacji, w poniedziałek, powalczą z Rumunkami.
Grupa 3 MŚ w piłce ręcznej kobiet

Droga na igrzyska

Do ćwierćfinałów awansują po dwie najlepsze drużyny z grupy po drugiej rundzie. Tam rywalizacja będzie toczyć się systemem pucharowym. Dwa ćwierćfinały odbędą się w norweskim Trondheim, a pozostałe mecze fazy pucharowej, w tym półfinały i finał w Herning.

Najwyżej sklasyfikowana drużyna mundialu, która jeszcze nie wywalczyła awansu, zagra na igrzyskach w Paryżu. Ćwierćfinaliści będą rywalizować w przedolimpijskich turniejach barażowych.