Szwecja - Hiszpania: Wynik meczu i relacja - Finał Mistrzostw Europy w piłce ręcznej

30/01/2022, 19:14 GMT+1

Genialny mecz w finale mistrzostw Europy w piłce ręcznej. Szwedzi pokonali Hiszpanów 27:26, decydujący rzut karny wykorzystując w ostatniej akcji meczu.

Obie drużyny były typowane jako jedni z kandydatów do medalu na turnieju rozgrywanym na Węgrzech i Słowacji. Taki skład meczu o złoto mógł być jednak małą niespodzianką nie tylko dla mniej zorientowanych fanów.

Emocje rosły z minuty na minutę

Dwaj finaliści igrzysk w Tokio zagrali w niedzielę kilka godzin wcześniej o brąz. Dania pokonała po dogrywce 35:32 mistrzów olimpijskich Francuzów. Wypadało jedynie oczekiwać, że decydujące starcie jedynie powtórzy tamtą dawkę emocji.
Tak też się stało. Obie ekipy szły w pierwszej połowie łeb w łeb, z delikatną przewagą zespołu skandynawskiego.
Szwedzi, między innymi dzięki świetnej dyspozycji swojego bramkarzaAndreasa Palicki oraz najlepszego strzelca Oscara Bergendahla, prowadzili przez większość tej części gry, lecz ambitna postawa ekipy z Półwyspu Iberyjskiego w końcówce sprawiła, że to ona do przerwy prowadziła 13:12. Emocje jedynie rosły z minuty na minutę.

Karny o złoto

I w drugiej połowie tempo oraz dawka nerwów jedynie wzrosły. Wynik po chwili znów zmienił się na korzyść Szwedów, którzy zaczęli ponownie prowadzić grę. Hiszpanie jednak nie odpuszczali, atakowali i przez cały końcowy fragment spotkania starali się doprowadzić do remisu.
To im też się udało na kilkadziesiąt sekund przed końcem. Mieli nawet piłkę po swojej stronie na być może zwycięstwo, tej jednak nie wykorzystali i z kontrą poszli Szwedzi - w ostatniej sekundzie, już równo z końcową syreną doszło do przewinienia jednego z Hiszpanów i o mistrzostwie Europy decydował rzut karny.
Ten wykorzystał Niclas Ekberg i to Skandynawowie cieszyli się ze złotych medali w niebywałych okolicznościach.