Polska - Norwegia: wynik i relacja - mistrzostwa Europy kobiet w piłce ręcznej

03/12/2020, 21:17 GMT+1

Reprezentacja Polski przegrała z Norwegią 22:35 inauguracyjny mecz mistrzostw Europy kobiet. Polskie szczypiornistki zaczęły spotkanie dobrze, ale przespały początek drugiej połowy. W sobotę Polki zagrają z Rumunkami. Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej kobiet w Eurosporcie i Eurosport Playerze.

Zderzenie Fiata z Ferrari - tak starcie Norweżek z Polkami zapowiadał Arne Senstad, trener reprezentacji Polski. Silnik reprezentacji Norwegii rozgrzewał się jednak dosyć długo. Zawodniczki ze Skandynawii potrzebowały kilkunastu minut, by zacząć wyraźnie górować nad Polkami. Aż kilkunastu minut, biorąc pod uwagę to, że w turnieju typowane są do tytułu.

Miłe złego początki

To Biało-Czerwone zdobyły pierwszą bramkę w spotkaniu. Wręcz siatkarskim zagraniem popisała się Marta Gęga. Ale to był jedyny moment, gdy były na prowadzeniu. Norweżki nie imponowały formą w pierwszej fazie spotkania, w ofensywie jednak były szybsze. Wykorzystywały niemal każdy błąd Polek, które z kolei na każdą bramkę musiały pracować zdecydowanie dłużej.
Zawodniczki Thorira Hergeirssona dopiero w 18. minucie zaczęły budować przewagę. Strata Aleksandry Zych sprawiła, że Stine Oftedal podwyższyła prowadzenie Norweżek na 11:8. Po chwili trafiły na 12:8. Od tego momentu trzymały Polki na dystans. Szczególnie skuteczna na prawym skrzydle była Malin Aune.
Wszystko załamało się dokumentnie po zmianie stron. Pierwszą bramkę w drugiej połowie Polki zdobyły po dziesięciu minutach, w tym czasie na parkiecie szalały Norweżki, powiększając przewagę do dziesięciu goli. Szczególnie nieskuteczna była Natalia Nosek, która jeszcze przed przerwą zachwycała rzutami z dystansu.
Biało-Czerwone grały bardzo czytelnie, a Norweżki - mimo wysokiego prowadzenia - nie zwalniały tempa. Nawet gdy trener gospodarzy Thorir Hergeirsson wpuścił na boisko zawodniczki rezerwowe. W polskiej kadrze również doszło do kilku zmian na parkiecie, nie zmieniła się jednak gra przeciwniczek. Norweżki wygrały z Polkami 35:22.
W sobotę Biało-Czerwone zmierzą się Rumunkami i to w tym meczu będą szukały pierwszych punktów na mistrzostwach Europy.
Tabela grupy D mistrzostw Europy

Falstart Rumunek

Zmagania w grupie D, do której trafiły Polki, zainaugurowało spotkanie Rumunia - Niemcy. Niemki wygrały 22:19. Rumunki - czwarta drużyna poprzednich ME we Francji - pierwszego gola zdołały zdobyć dopiero w 8. minucie. W 11. minucie Niemki wygrywały już 7:1.
As drużyny rumuńskiej, jedna z najlepszych piłkarek ręcznych świata Cristina Neagu tym razem raziła nieskutecznością - na 14 prób tylko cztery uwieńczone zostały sukcesem. Ale i tak jej zespołowi jeszcze przed przerwą udało się odrobić część strat i w 18. minucie przegrywał już tylko 6:8.
W drugiej połowie na krótko Rumunki złapały wreszcie właściwy rytm i w 36. min Lorena Ostase doprowadziła do remisu (14:14). Niemki jednak znów odskoczyły. Na dziewięć minut przed końcem, po udanej akcji Emily Bolk, prowadziły 20:16 i nie dały już sobie wydrzeć zwycięstwa.