Polska - Niemcy: wynik i relacja - Mistrzostwa Europy piłkarek ręcznych 2022

05/11/2022, 21:13 GMT+1

Szczęście było blisko. Na inaugurację mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet Polki przegrały z Niemkami 23:25, choć prowadziły już nawet czterema bramkami. Transmisje z Euro 2022 w Eurosporcie i Eurosporcie Extra w Playerze.

Na początek ważna informacja: nie byłoby Polek na tej imprezie, gdyby nie przepisy. Szczypiornistki prowadzone przez norweskiego selekcjonera Arne Senstada awans na turniej uzyskały po tym, jak podjęto decyzję o wykluczeniu z rozgrywek reprezentacji oraz klubów z Rosji i Białorusi.
Ale to nie tak, że Biało-Czerwone znalazły się na Euro 2022 przez przypadek.
- Nie przyjechałyśmy na wycieczkę do Czarnogóry. Teraz naszym celem są Niemki. Zrobimy wszystko, aby ten cen zrealizować - odgrażała się Kinga Achruk, choć w meczu otwarcia Polki skazywane były nie tyle na porażkę, co wręcz na pożarcie.
Dumne i pewne swego Polki od początku chciały zagrać na nosie wszystkim ekspertom.
Dość powiedzieć, że w pierwszej połowie przegrywały tylko raz, przy stanie 1:2. Poza tym krótkim fragmentem to one dyktowały warunki gry. Niemki mogły tylko przecierać oczy ze zdumienia, gdy w pewnym momencie było już 11:7 dla Polek.

Do przerwy było pięknie

Do przerwy Biało-Czerwone obroniły skromne prowadzenie 12:11. Wynik pozostawał więc sprawą otwartą.
W drugich 30 minutach sytuacja zaczęła się jednak wymykać spod kontroli. Kilka minut drugiej części wystarczyło, by niekorzystny wynik Niemki przekuły w prowadzenie 16:13. Ale Polki zdołały odeprzeć i ten atak. Wyszły nawet na 21:19.
- Musimy skorzystać z tej szansy, którą dają nam dzisiaj nasze rywalki, bo nie rozgrywają jakiegoś wybitnego meczu - apelowała ze stanowiska komentatorskiego Iwona Niedźwiedź.
Przez długi czas tablica wyników była jak zaczarowana i zatrzymała się na 22:22. Korzystny z punktu widzenia Polek rezultat był coraz bliżej.
W końcówce górę wzięło jednak doświadczenie rywalek. Na 2,5 minuty przed końcem, przy 23:24, doskonałą okazję na wyrównanie miała najskuteczniejsza tego dnia w polskim obozie Magda Balsam, ale nie wykorzystała rzutu karnego, przegrywając pojedynek z niemiecką bramkarką. Ta sytuacja ostatecznie podcięła skrzydła Polkom, które odsłoniły się i na koniec dały sobie wbić jeszcze jedną bramkę.

Czarnogórki na prowadzeniu w polskiej grupie

We wcześniej rozegranym w sobotę meczu będące współgospodyniami mistrzostw Czarnogórki rozbiły Hiszpanki 30:23. Po 1. kolejce podopieczne Arne Senstada plasują się więc na trzecim miejscu w grupie D.
Do drugiej rundy mistrzostw awansują po dwie najlepsze drużyny z każdej z grup.
Kolejny mecz na Euro 2022 reprezentantki Polski rozegrają w poniedziałek. Ich rywalkami będą zamykające grupę D Hiszpanki. Transmisja o 20.30 w Eurosporcie 1.