Piłka ręczna: Szwecja - Francja, Hiszpania - Dania - wyniki i relacje - Mistrzostwa świata w Egipcie

29/01/2021, 19:24 GMT+1

Mistrzem świata w piłce ręcznej zostanie drużyna ze Skandynawii. Szwedzi pokonali w półfinale 32:26 faworyzowanych Francuzów i o złoto zmierzą się z Duńczykami, którzy od początku do końca kontrolowali przebieg meczu z Hiszpanami, ostatecznie wygrywając 35:33.

Do Francuzów - sześciokrotnych złotych medalistów mundialu - chyba zbyt późno dotarło, że mogą ten mecz przegrać. Szwedzi do końca grali konsekwentnie w obronie, a w ataku rzucali co trzeba.

Bramkarz bohaterem meczu

Przewagę skandynawska drużyna zaczęła budować już w pierwszej połowie. W 22. minucie doszła ona do czterech bramek (12:8). Po przerwie "Trójkolorowym", w których szeregach wystąpił obrotowy Łomży Vive Kielce Nicolas Tournat, nie udało się zbliżyć na mniej niż dwa trafienia.
Wielka w tym zasługa m.in. uznanego za najbardziej wartościowego zawodnika spotkania (MVP), szwedzkiego bramkarza Andreasa Palicki oraz zdobywcy 11 goli Hampusa Wanne'a.
W końcówce zaskoczeni takim obrotem sprawy Francuzi zaczęli popełniać coraz częściej proste błędy, jak kroki, rzucali niecelnie na bramkę. W 56. minucie zespół "Trzech Koron" prowadził 29:24, chwilę potem 31:25 i właściwie od tego momentu obie ekipy już tylko wyczekiwały na końcową syrenę.

Pod dyktando Duńczyków

Bardziej wyrównany, choć tylko teoretycznie, był drugi z meczów półfinałowych. Hiszpanie, którzy w fazie grupowej pokonali Polaków, nie byli faworytami, ale za przeciwnika mieli podmęczoną reprezentację Danii, która w ćwierćfinale wyeliminowała Egipt dopiero po dwóch dogrywkach.
Paradoksalnie to jednak zespół Nikolaja Jacobsena zachował więcej sił. Duńczycy prowadzili w półfinale od początku do końca. Ba, nie licząc 0:0, które utrzymało się przez chwilę, ani razu w tym spotkaniu Hiszpanom nie udało się doprowadzić do wyrównania.
Przewaga reprezentacji Danii w kulminacyjnym punkcie doszła do pięciu bramek. Hiszpanie zbili ją ostatecznie do dwóch, ale nic więcej nie byli w stanie wskórać. Jedną trzecią bramek dla Duńczyków (12) rzucił lewy rozgrywający Mikkel Hansen. Wśród Hiszpanów pierwsze skrzypce (7 goli) grał znany z Vive Łomży Kielce Daniel Dujshebaev.
Tegoroczny finał mistrzostw świata w piłce ręcznej będzie więc wewnętrzną sprawą Norwegów.

Szczęśliwy Egipt

Szwecja wystąpi w finale MŚ po raz pierwszy od 20 lat. W 2001 roku we Francji walkę o złoto przegrali po dogrywce z gospodarzami turnieju 25:28. Skandynawowie stawali cztery razy na najwyższym stopniu podium czempionatu globu, ale po raz ostatni w 1999 roku, kiedy organizatorem był... Egipt. Na koncie mają także m.in. cztery srebrne medale olimpijskie (1992, 1996, 2000 i 2012) i cztery tytuły mistrza Europy (ostatni w 2002).
W 2023 roku Polska wraz ze Szwecją będzie gospodarzem następnych mistrzostw świata.
Biało-czerwoni, którzy odpadli w drugiej rundzie, zostali sklasyfikowani na 13. miejscu.
Finał odbędzie się w niedzielę w Kairze o 17:30. Trzy godziny wcześniej rozpocznie się mecz o brązowy medal.