Piłka ręczna - Mistrzostwa Europy 2020. Finał, wynik. Hiszpania obroniła tytuł

26/01/2020, 20:53 GMT+1

W wielkim finale piłkarze ręczni Hiszpanii pokonali w Sztokholmie Chorwację 22:20 i obronili tytuł mistrzów Europy. Polacy odpadli w pierwszej fazie turnieju, który organizowały Austria, Norwegia oraz Szwecja - i zostali sklasyfikowani na 21. miejscu.

W decydujących momentach Chorwaci popełnili kilka banalnych błędów i nie wykorzystali gry w przewadze. Hiszpanie zwyciężyli głównie dzięki temu, że w końcówce zachowali więcej zimnej krwi. Wynik meczu rzutem z biodra, między nogami obrońcy, ustalił Aleks Dujszebajew - rozgrywający PGE VIVE Kielce.

Brąz dla Norwegii

W pierwszej połowie dość długo to zawodnicy z Bałkanów mieli przewagę, która doszła nawet do trzech bramek (10:7). Potem jednak dopadła ich strzelecka niemoc i do siatki nie mogli trafić przez ponad 11 minut. Obrońcy tytułu wyrównali dopiero w ostatniej minucie przed przerwą (11:11), a przed zejściem do szatni udało im się dołożyć jeszcze jedną bramkę.

Początek drugiej połowy należał do Hiszpanów, którzy wygrywali już 16:12. Chorwaci nie załamali się i doprowadzili do wyrównania - 18:18. Potem długo rezultat się nie zmieniał się.

Niecałe cztery minuty przed końcem, przy stanie 19:19, karę dwuminutową otrzymał kapitan reprezentacji Hiszpanii Raul Entrerrios. Rywale popełnili jednak błąd w ataku i stracili kolejnego gola. Co prawda błyskawicznie rzutem do pustej bramki doprowadzili po raz kolejny do remisu, ale było to ich ostatnie trafienie w tym meczu.

Drużyna z Półwyspu Iberyjskiego w 59. minucie wykorzystała rzut karny. W odpowiedzi przeciwnicy stracili piłkę, gdy sędziowie odgwizdali Igorowi Karacicowi błąd kroków. Rezultat spotkania ustalił straszy syn szkoleniowca PGE VIVE Kielce Tałanta Dujszebajewa. Nerwowe próby doprowadzenia do dogrywki nie udały się, głównie dzięki udanym interwencjom w bramce Gonzalo Pereza de Vargasa.
Dzień wcześniej w meczu o brązowy medal Norwegia wygrała ze Słowenią 28:20 (12:9).