Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej 2022. Wyniki ostatniej kolejki rundy wstępnej. Kto awansował?

18/01/2022, 21:41 GMT+1

Wstępna faza mistrzostw Europy piłkarzy ręcznych 2022 we wtorek dobiegła końca. Nadzieję na awans zaprzepaścili współgospodarze turnieju Węgrzy, którzy minimalnie ulegli Islandczykom. Polska mimo porażki z Niemcami już wcześniej zapewniła sobie udział w następnej rundzie.

Węgrzy odpadli z mistrzostw Europy

Pierwszą fazę mistrzostw Starego Kontynentu zamknęły we wtorek mecze w grupach B i D. W tej ostatniej rywalizowali Biało-Czerwoni, awansując z drugiego miejsca dzięki zwycięstwom nad Austrią i Białorusią. W ostatniej potyczce zawodnicy prowadzeni przez trenera Patryka Rombla przegrali z Niemcami 23:30, którzy zajęli pierwszą pozycję w naszej stawce.

Turniej już bez gospodarzy

Podobnego komfortu nie mieli Węgrzy, którzy musieli wygrać w trzeciej kolejce, by myśleć o awansie. Współgospodarze mistrzostw rozgrywający swoje mecze w Budapeszcie przed decydującym starciem z Islandią mieli na koncie triumf nad Portugalią (31:30) i porażkę z Holandią (28:31).
Spotkanie od początku było bardzo wyrównane. Islandczykom w pierwszej połowie udało się uzyskać najwyżej dwubramkową przewagę, ale do przerwy był remis 17:17.
Bliźniaczo układał się scenariusz w drugiej odsłonie. Niespełna 10 minut przed końcem Węgrzy prowadzili nawet jednym trafieniem. Na finiszu tej rywalizacji z presją lepiej poradzili sobie jednak ich rywale, zwyciężając ostatecznie 31:30. Doskonałej okazji do wyrównania nie wykorzystał w 58. minucie Dominik Mathe, który zmarnował rzut karny. W ostatnich sekundach skutecznością nie popisał się również Mate Lekai i Węgrzy pożegnali się z turniejem, dołączając m.in. do innych współgospodarzy mistrzostw Słowaków, którzy jeszcze w poniedziałek odpadli z rywalizacji.
Graczem meczu okrzyknięty został zdobywca ośmiu bramek Omar Ingi Magnusson. Islandia awansowała do rundy zasadniczej z kompletem zwycięstw i zagra w niej z Danią, Francją, Chorwacją i Czarnogórą.
Nie mniejsze emocje towarzyszyły drugiej wtorkowej potyczce w grupie B. Wieczorem Holendrzy pokonali Portugalczyków 32:31, uzyskując promocję do następnej fazy z drugiego miejsca.

Trudni rywale Polaków

W drugiej grupie rundy zasadniczej walczyć będzie reprezentacja Polski. Niemcy dzięki wygranej z Biało-Czerwonymi mają już w niej dwa punkty, podobnie jak Hiszpania oraz Rosja. W tej stawce zagrają jeszcze Szwedzi oraz Norwegowie, którzy będą następnym przeciwnikiem naszej kadry. Ich mecz odbędzie się w najbliższy czwartek.
Do półfinałów ME awansują po dwa najlepsze zespoły z grup I i II. Faza zasadnicza potrwa od 20 do 26 stycznia. Dwa dni później zaplanowano spotkania 1/2 finału. Rywalizacja o medale rozegra się 30 stycznia.