Mistrzostwa Europy w piłce ręcznej 2022: wynik i relacja - z finału Euro

20/11/2022, 19:30 GMT+1

Piłkarki ręczne Norwegii obroniły wywalczony przed dwoma laty tytuł mistrzyń Europy i po raz dziewiąty w historii sięgnęły po najważniejsze trofeum na Starym Kontynencie. W rozgrywanym w Ljubljanie finale Euro pokonały reprezentantki Danii 27:25, choć długo przegrywały.

Piłkarki ręczne Norwegii pokonały Danię w finale Euro 2022

Skandynawski finał odbył się już po raz piąty w historii, chociaż piłkarki ręczne Danii na walkę o złoto musiały poczekać aż 18 lat. Po raz ostatni miały taką szansę w 2004 roku, ale wówczas uległy reprezentantkom sąsiedniego kraju.
Norweżki, które w dorobku mają już osiem wygranych Euro, ostatni raz po tytuł sięgnęły przed dwoma laty. W rozgrywanym na Bałkanach turnieju broniły wywalczonego wówczas trofeum. Możliwość walki o dziewiąte złoto otworzyły sobie po wysokim zwycięstwie 28:20 nad Francuzkami.

Dunki podbudowane wcześniejszą wygraną

Dunki tym razem do finału awansowały po pokonaniu Czarnogóry, a w całej imprezie przegrały tylko pierwsze spotkanie w rundzie wstępnej ze Słowenią.
Nad rywalkami miały psychologiczną przewagę, już raz bowiem pokonały Norweżki w tej imprezie. Na zakończenie fazy grupowej wygrały 31:29.
Tę przewagę piłkarki ręczne Danii postanowiły wykorzystać, od początku narzucając rywalkom własne warunki gry. Szybko wyszły na prowadzenie, a później cały czas konsekwentnie uciekały Norweżkom, chociaż te starały się każdym możliwym sposobem utrudniać rywalkom zadanie. W pierwszej połowie Czerwono-Białe zdołały sobie wypracować nawet pięciobramkową przewagę.
Pierwszą połowę meczu walczące o czwarty w historii tytuł reprezentantki Danii zakończyły prowadzeniem 15:12.

Walka o powrót do gry

Początek drugiej połowy to mozolna walka Norweżek o odrobienie strat. Obrończynie tytułu kilka razy były blisko wyrównania, ale ich rywalkom sprzyjało szczęście. Obijanie poprzeczki i słupków sprawiło, że nieco szybciej grające w drugiej części meczu Norweżki zdołały odrobić tylko dwa punkty.
Głodne czwartego tytułu piłkarki ręczne Danii nie zamierzały przeciwniczkom ułatwiać zadania. Kapitalnie grające w obronie i świetnie atakujące wciąż trzymały bardziej utytułowane rywalki na dystans.
Dziesięć minut przed końcem gra rozpoczęła się od nowa. Norweżki w końcu wyrównały.

Odwróciły losy meczu

Zwietrzyły szansę i poszły za ciosem. W końcu, siedem minut przed końcem, po raz pierwszy wyszły na prowadzenie.
Dunki, mimo że prowadziły niemal przez całe spotkanie, w końcówce zupełnie się pogubiły. Rywalki wykorzystały swoje doświadczenie i powiększyły przewagę do dwóch bramek, pilnując prowadzenia do ostatnich sekund.
Sięgnęły po dziewiąty tytuł, wygrywając 27:25.
Dania - Norwegia 25:27 (15:12)
Autor: macz/twis / Źródło: eurosport.pl