ME piłkarek ręcznych 2022. Norwegia - Słowenia, wynik i relacja z meczu

14/11/2022, 20:01 GMT+1

Reprezentacja Norwegii jako pierwsza awansowała do półfinału mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet. W poniedziałek zawodniczki ze Skandynawii pokonały współgospodynie Słowenki 26:23. Fenomenalny mecz rozegrała Henny Ella Reistad, która zdobyła dla wygranych aż dziesięć bramek.

W starciu Norweżek ze Słowenkami nie było trudno wskazać faworytki. Aktualne mistrzynie świata i Europy idą przez tegoroczny turniej jak burza, pewnie wygrywając wszystkie pięć spotkań w tej imprezie. Ich rywalki również były jednak w dobrej formie, bo do poniedziałku uległy jedynie Szwedkom.

Dobre otwarcie Słowenek

W Lublanie gospodynie od początku grały skutecznie zarówno w obronie, jak i w ataku. Dość powiedzieć, że po kilku minutach rywalizacji, po trafieniu Elisabeth Omoregie, Słowenki niespodziewanie prowadziły 6:3.
Niepokonane do tej pory Norweżki szybko zniwelowały stratę. Po golu Nory Mork był już remis 6:6, a po bramce kapitan Stine Oftedal przewagę zyskał zespół ze Skandynawii (10:9). Końcówka pierwszej połowy była niezwykle wyrównana, a na przerwę oba zespoły schodziły przy wyniku 16:15 na korzyść bardziej utytułowanej z drużyn.

Norweżki pokazały klasę w końcówce

Początek drugiej połowy ponownie należał do współgospodyń turnieju. Słowenki nie potrafiły jednak uzyskać minimum dwóch trafień przewagi, chociaż nie przegrywały aż do 53. minuty spotkania.
Decydujące fragmenty należały już do ich przeciwniczek, wśród których prym wiodła znakomita tego dnia Reistad. 23-latka rzuciła aż dziesięć goli, osiągając wysoką, 83-procentową skuteczność. Finalnie dała swojej ekipie zwycięstwo 26:23 i awans do półfinału.
W drugim poniedziałkowym meczu tej grupy Szwedki wygrały z Węgierkami 30:25.
Na kolejkę przed końcem drugiej fazy grupowej w tabeli prowadzi Norwegia (8 pkt.) przed Danią (6), Szwecją (4), Słowenią (4), Chorwacją (2) oraz Węgrami (0 pkt.). Do 1/2 finału awansują dwie najlepsze ekipy.