Holandia wygrała z Hiszpanią w finale MŚ w piłce ręcznej kobiet - piłka ręczna - Kumamoto 2019

15/12/2019, 15:46 GMT+1

Reprezentacja szczypiornistek Holandii sięgnęła po pierwszy w historii Oranje tytuł mistrzyń świata. W finale rozgrywanego w japońskim Kumamoto mundialu Holenderki wygrały z Hiszpanią 30:29.

Holenderki mistrzyniami świata w piłce ręcznej

W finale obie drużyny stworzyły emocjonujące widowisko. Zwłaszcza imponujący był końcowy zryw Hiszpanek, które w drugiej połowie przegrywały już nawet różnicą pięciu bramek, ale na minutę przed ostatnią syreną doprowadziły do wyrównania 29:29.

Decydujący ostatni rzut

Początek meczu należał do Hiszpanek, które szybko objęły czterobramkowe prowadzenie (6:2). Od stanu 9:5 straciły cztery gole z rzędu i to rywalki przejęły inicjatywę. W końcówce pierwszej połowy Holenderki popisały się serią trzech kolejnych bramek i na przerwę schodziły prowadząc 16:13.
Po zmianie stron Oranje długo utrzymywały przewagę, która urosła do pięciu trafień (21:16, 22:17). W ich szeregach tradycyjnie prym wiodła Estavana Polman - zdobywczyni dziewięciu bramek. Szczypiornistki z Hiszpanii nie rezygnowały - ich pościg zakończył się sukcesem w 59. minucie po rzucie Marty Lopez. Ostatnie słowo należało jednak do Holenderek, które przed dwoma laty w Niemczech sięgnęły po brązowy medal MŚ, a w 2015 stanęły na drugim stopniu podium. Rozstrzygnięcie nastąpiło w ostatniej akcji spotkania, kiedy rzut karny wykorzystała Lois Abbingh.
Hiszpanki z MŚ przywiozły wcześniej tylko jeden medal - brązowy w 2011 roku. Na trzecim stopniu podium stanęły także rok później podczas igrzysk olimpijskich w Londynie.

Wcześniej w niedzielę w meczu o brązowy medal Rosja pokonała Norwegię 33:28.
Obrończynie tytułu Francuzki zostały wyeliminowane już w pierwszej fazie rozgrywek grupowych mundialu i ostatecznie zajęły dopiero 13. miejsce. Polki nie startowały.

Holandia - Hiszpania 30:29 (16:13)

Holandia: Tess Wester, Rinka Duijndam - Jessy Kramer, Laura van der Heijden 3, Debbie Bont 2, Lois Abbingh 7, Larissa Nusser, Danick Snelder 5, Bo van Wetering 1, Delaila Amega, Kelly Dulfer, Merel Freriks, Martine Smeets, Angela Malestein 3, Dione Housheer, Estavana Polman 9.
Hiszpania: Darly Zoqubi de Paula, Silvia Navarro - Marta Lopez 6, Maria Nunez, Silvia Arderius, Elisabet Cesareo, Jennifer Gutierrez, Maitane Echeverria, Nerea Pena 3, Lara Gonzalez 1, Soledad Lopez 2, Alicia Fernandez 5, Almudena Rodriguez, Ainhoa Hernandez 3, Alexandrina Cabral 7, Mireya Gonzalez 2.
Autor: mc / Źródło: eurosport.pl, PAP