"Noc wstydu dla tureckiego futbolu". Sędzia w szpitalu, rozgrywki zawieszone

Akt. 12/12/2023, 10:53 GMT+1

Piłkarskie rozgrywki w Turcji zostały zawieszone po tym, jak sędzia główny został uderzony w twarz przez prezesa gospodarzy po meczu Ankaragucu - Rizespor. - Noc wstydu - oświadczył prezes tamtejszego związku futbolowego Mehmet Buyukeksi. Atak potępił także prezydent kraju Recep Tayyip Erdogan.

Skandal po meczu Ankaragucu - Rizespor (zdjęcia: Getty Images)

Do skandalu doszło po końcowym gwizdku poniedziałkowego spotkania 15. kolejki Super Lig. Ankaragucu, które prowadziło od 14. minuty po golu Olimpiu Morutana, wypuściło z rąk zwycięstwo w ostatniej chwili. W minucie 97. wyrównującą bramkę dla gości zdobył Adolfo Gaich.
Z rozczarowującym wynikiem 1:1 nie potrafił pogodzić się prezes Ankaragucu Faruk Koca, który wbiegł na boisko i wymierzył cios sędziemu głównemu Halilowi Umutowi Melerowi. Ten, leżąc na murawie, został jeszcze skopany przez kilka osób, których tożsamość na razie nie jest znana.

Sędzia Halil Umut Meler został uderzony przez prezesa Ankaragucu

Erdogan potępił atak na sędziego

Meler, jeden z najlepszych sędziów w Turcji, który przez FIFA i UEFA delegowany jest na mecze międzynarodowe, trafił z zakrwawionym okiem do szpitala.

Podbite oko arbitra, który później trafił do szpitala

Po wydarzeniach w Ankarze natychmiast zagregował turecki związek piłkarski. "Podjęto decyzję o zawieszeniu meczów ligowych we wszystkich rozrywkach na czas nieokreślony" - poinformowano na platformie X (dawniej Twitter). Federacja zapowiedziała wyciągnięcie surowych konsekwencji wobec prezesa Ankaragucu oraz wszystkich osób biorących udział w incydencie.
- Noc wstydu dla tureckiego futbolu - skomentował Buyukeksi, szef związku.
Atak na sędziego potępił również Erdogan. - Życzę mu szybkiego powrotu do zdrowia. Sport oznacza pokój i braterstwo. Nigdy nie pozwolimy na przemoc w nim w naszym kraju - powiedział prezydent Turcji.
"Jesteśmy zasmuceni incydentem, który miał miejsce tego wieczoru. Przepraszamy kibiców i całą sportową społeczność" - napisał w oświadczeniu klub Ankaragucu, którego rezerwowym bramkarzem jest Rafał Gikiewicz.
Stowarzyszenie sędziów piłkarskich w Turcji wezwało arbitrów i obserwatorów do bojkotu rozgrywek.