Wielkie emocje we włoskim barażu. Czterech Polaków spadło z Serie A

Akt. 11/06/2023, 23:07 GMT+2

W meczu barażowym o pozostanie we włoskiej Serie A zmierzyły się Spezia Calcio z Hellas Verona. W pierwszych składach obu zespołów wybiegło łącznie aż pięciu polskich piłkarzy. Na neutralnym boisku w Reggio Emilia zwyciężyła ekipa Hallasu 3:1 i to ona zapewniła sobie utrzymanie.

Serie A: mecz Hellas Verona - AS Roma

Z włoskiej ekstraklasy już wcześniej zostały zdegradowane Cremonese i Sampdoria Genua. Trzeciego spadkowicza miał wyłonić baraż Spezii z Hellasem, które wywalczyły w tym sezonie po 31 punktów, zajmując odpowiednio 17. i 18. pozycję w tabeli. W przypadku ewentualnego remisu o wszystkim miały decydować rzuty karne. Do nich jednak nie doszło.

Spezia zdegradowana

W pierwszym składzie Spezii zobaczyliśmy aż czterech Polaków: Bartłomieja Drągowskiego, Przemysława Wiśniewskiego, Szymona Żurkowskiego i Arkadiusza Recę. Z drugiej strony zagrał Paweł Dawidowicz.
Od pierwszych minut oba zespoły grały w bardzo szybkim tempie. Już w 5. minucie Wiśniewski dał się ograć Serbowi Darko Lazoviciowi na lewej stronie, piłka poszybowała w pole karne, a akcję mocnym strzałem wykończył Davide Faraoni.
Dziesięć minut później Spezia wyrównała, a efektowną bramkę zdobył Walijczyk Ethan Ampadu.
Ten gol nie podłamał piłkarzy Hellasu, którzy nadal atakowali i wykorzystywali poważne błędy w obronie rywali. Do końca pierwszej połowy strzelili jeszcze dwa gole, a ich autorem był Belg Cyril Ngonge. Zwłaszcza przy drugim trafieniu Drągowski mógł zachować się lepiej.
Po zmianie stron piłkarze z Werony starali się o zmianę wyniku, ale robili to bardzo nieudolnie. Nie wykorzystali m.in. rzutu karnego, a fatalnym strzelcem okazał się M'Bala Nzola. Nie pomógł im nawet fakt, że od 78. minuty grali w przewadze jednego zawodnika (czerwoną kartkę zobaczył Faraoni).

Kto awansował do Serie A?

W niedzielę zakończyła się też rywalizacja barażowa o awans do Serie A. Triumfowało Cagliari, które w rewanżowym finale pokonało na wyjeździe Bari 1:0. W pierwszym meczu było 1:1.
Bezpośredni awans wywalczyły wcześniej Frosinone i Genoa.